Kétszintes, parkolóházzal és külön termelői piaci résszel ellátott vásárcsarnokot álmodtunk meg még 2012-ben. Erről kevés szó esik, úgy ahogy arról is, hogy nyolc évvel ezelőtt kik és miért szerettek volna kulturált körülményeket biztosítani az árusoknak - hívta fel a figyelmet Kővári János, aki képviselőtársával Berényi Zoltánnal volt jelen a vásárcsarnok sajtóbejárásán.
„A helyi termelők miatt kezdtünk bele”
– Szerettünk volna a termelőknek az értékesítésben segíteni. Mivel mi a nagy áruházláncok üzletpolitikájába nem tudtunk beleszólni, felvetettük, hogy egy új piaccal támogathatnánk őket. Úgy gondoltuk, hogy egy átlátható, korszerű és szép környezet több vásárlót vonz majd – mondta Kővári János. Az Összefogás Pécsért Egyesület elnöke szerint
2012 volt a vízválasztó év.
- Újranyitották a Búza téri piacot, ami szintén segítséget jelentett
- Létrehozták a Patrónus Szociális Szövetkezetet, ami a termelők értékesítését támogatja a mai napig
- valamint megkezdték az új vásárcsarnok építésének előkészítését
Még Kertváros és Uránváros is szóba került
Csaba Ders, akkori főépítésszel és a mezőgazdasági termelésben járta kollégával közösen dolgozták ki az új vásárcsarnok funkcióit. Még azt is megvizsgálták, hol lenne a legjobb helyen.
– Kertvárosban az Expo Center melletti terület, Uránvárosban a Tesco körüli terület is szóba került. Végül a buszpályaudvar mellett döntöttünk, ami nem véletlen – hangsúlyozta Kővári.
15 ezer ember fordul meg itt naponta
A buszpályaudvar és környékén napi szinten 15 ezer ember fordul meg. Ez Pécs olyan csomópontja, ahol az ingázók a városba érkeznek.
– Olyan kereskedelmi központ ez, ami szinte „generálja” a vásárlást. Hiszen aki innen indul haza, beugrik olyan élelmiszerért, amit a faluban már nem kap meg, mert zárva van a bolt – magyarázta Kővári a helyszínválasztást.
Kétszintes, parkolóházas lett volna
Kővári hozzátette: az eredeti terv szerint két szinten lett volna a vásárcsarnok épülete, amihez közel 200 férőhelyes parkolóházat álmodtak meg.
– Ez végül azért nem valósulhatott meg, mert mire az építkezés megkezdődhetett volna, addigra az anyagárak megemelkedtek – mondta Kővári.
3 milliárd „kikaparása”
Az új vásárcsarnokra összesen 3.2 milliárd forint támogatást adott a kormány.
– Ennek elnyeréséért viszont hatalmas lobbit folytattunk. Nagy Csaba, Őri László és jómagam is többször egyeztettünk a kormánnyal, hogy az építkezés egy részét ne hitelből kelljen a városnak fizetnie – mondta Kővári. A politikus kiemelte: még az is szóba került, hogy 450 millió forint hitelt vesz fel a mostani városvezetés. Erre végül a kormány támogatása miatt nem volt szükség.
1.5 éve kész lehetne
Kővári azt is elmondta, hogy a vásárcsarnok építése több helyen is megcsúszott. Ha az eredeti tervek alapján haladnak, 1.5 éve állna már az új csarnok. Kérdésünkre, hogy miért nem a régit újították fel, azt válaszolta a politikus: a régi vásárcsarnok épülete elavult volt, kevés raktárhelyiséggel. Nem volt alkalmas arra, hogy új vásárlókat vonzzon.