Több mint nyolcvan éve a pécsiek kedvence az életnagyságú, fából faragott, festett betlehem a pécsi Ferences templomban
A Ferences utca végén áll egy templom, ahol az 1940-es évek óta minden évben felállítják a ferences barátok által faragott szobrokat. A különleges betlehem története azonban majdnem 100 éves múltra tekint vissza.
– 1928-an alapították meg Pécsett a Szent József Asztalos és Oltárépítő műhelyt, majd 1938-ban a helyi tartományfőnök ötlete volt, hogy betlehemet kellene állítani itt a Ferences templomban. Akkor a szerzetesek Olaszországba utaztak – ott volt a legnagyobb „divat” a betlehemállítás -, hogy mintát vegyenek a legjobbakról. Rómában találták meg azt, ami tetszett nekik és az ottani betlehem mintájára kezdek Pécsett faragni – mondta Molnár László, a Szent Ferenc Plébánia Egyházközség világi elnöke.
Az országban is egyedülálló
A fából készült, festett szobrok alapanyagát a Duna árterének erdeiből hozták és csak kisebb javításokat kellett az idők folyamán elvégezni rajta.
– Az első szobrokat, a Szent Családot tölgyfából faragták, azt nagyon nehéz ide kihozni, a többi könnyebb fából készült és kézzel faragták, festették, majd aranyozták – tette hozzá Molnár László.
Az 52 embernagyságú szoborból álló alkotás fából készült és karácsony napjától egészen Gyertyaszentelő Boldogasszony napjáig, azaz február 2-ig tekinthető meg.
Betlehemeket 1223 óta állítanak
Először Assisi Szent Ferenc és társai jelenítették meg a kis Jézus születése utáni történéseket, Greccióban. Ferenc megkérte egy barátját, hogy rendezzen be egy barlangot, készítsen jászolt, hozzon szalmát, szamarat és ökröt és értesítse a pásztorokat. Így elevenítették fel a szent éjszaka eseményeit. A betlehemállítás lényege az egykori események átélése, amely hozzásegíti az embereket, hogy saját szívükben is elkészítsék a jászolt, amelyben minden karácsonykor megszülethet az isteni kisded, aki hajléktalanul, nincstelenül jött a világra, magára véve minden emberi fájdalmat, nélkülözést, vagyis egy lett velünk e szent éjszakán.
Korábbi videónk: