A keresztút az a másfél kilométeres útvonal Jeruzsálemben, amelyet Jézus a keresztet hordozva tett meg a Golgotára, ahol megfeszítették. A keresztútjárás azóta hagyománynak számít, ehhez a tradícióhoz csatlakozik kétévente Pécs is.
A keresztúti ájtatosságban kereszthordozással, szentírási szakaszokkal, elmélkedésekkel, énekekkel és versekkel emlékezünk Krisztus szenvedésének és kereszthalálának eseményeire április 12-én, a virágvasárnap előtti szombaton. A menet 16.00 órakor indul a Kossuth térről és várhatóan 17.30 körül érkezik a Dóm térre.

A Pécsi Egyházmegye Jézus Krisztus feltámadásának ünnepére, a húsvétra való készülést jegyében Pécs városában évenkénti váltásban passióval, illetve a városi keresztúti ájtatossággal eleveníti fel a Jeruzsálemben 2000 évvel ezelőtt történt eseményeket. Idén városi keresztúttal emlékezünk, ami egyben azt is jelenti, hogy passiójátékot a Tettyén legközelebb 2026-ban rendeznek újra.
A keresztúti ájtatosság keretében Pécs történelmi belvárosában a Kossuth tértől a Dóm térig 14 stáción keresztül – szimbolikus módon hordozva a Megváltó keresztjét – élhetjük át Jézus Krisztus keresztútjának, szenvedésének és kereszthalálának eseményeit.

„Jézus szenvedéstörténetéhez kapcsolódva, a keresztutat járva mindenki el tudja benne helyezni saját élettörténetét, rátalál saját keresztjére. A kereszt felvétele, az elesés, a kudarc, a talpra állás, az újra elindulás, a gyász mindnyájunk életének része. A stációkat végig elmélkedve mindenki azt érzi, hogy részese lesz az egésznek, azt látja, hogy ez az ő keresztútja, az ő személyes története. A keresztút üzenete, hogy végig járva azt, több és jobb emberként élhetjük tovább az életünket, egymással jobban összetartva, jobban odafigyelve egymásra” – mondta Felföldi László pécsi megyés püspök.
Jézus Jeruzsálemben mintegy másfél kilométeres úton – Pilátus palotájától a Golgotáig – hordozta a keresztet. A hagyomány szerint Szűz Mária – Szentfia feltámadása után – gyakran végigjárta ezt az utat, évszázadokkal később pedig emléktáblákat állítottak a keresztút egyes állomásainál, amelyek ma ismert 14 stációja a középkorban alakult ki.
A pécsi városi keresztúti ájtatosságban a menet együtt halad a kijelölt útszakaszon, az egyes stációkat nem jelzik külön táblák. A keresztútjáráshoz annak bármely pontján szabadon lehet csatlakozni.