Címlap Interjú Orbán Viktor:...

Orbán Viktor: Még egy hétig érvényben maradnak a korlátozások

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A legfontosabb döntés az volt, hogy a hatályban lévő korlátozó intézkedések még egy hétig fennmaradnak hétfőtől számítva - mondta Orbán Viktor. Magyarország miniszterelnök hangsúlyozta: a húsvét külön járványügyi intézkedést igényel, mert ilyenkor megmozdul az ország. Ezért az ünnepre vonatkozó szabályokról külön döntenek majd, amiről jövő héten tájékoztatnak - hangzott el a Kossuth Rádió Jó reggeltMagyarország! című műsorában.

Orbán Viktor elmondta, hogy további szigorításokat már nem biztos, hogy elviselnének az emberek.

„Jó esély van arra, hogy az iskolákat hamarosan újra lehet nyitni és arra is jó esély van, hogy szabad nyarunk legyen”

– tette hozzá a kormányfő. De egy hétig még érvényben maradnak a korlátozások. Meghalt 213 beteg, 1174 ember van lélegeztetőgépen és ezen kívül még több mint 9 ezren vannak kórházban. Éppen ezért nem lehet most lazítani – tette hozzá.

A húsvét még kérdéses

A húsvét külön járványügyi intézkedést igényel, mert ilyenkor útra kel az ország, találkoznak a rokonok, lányokat locsolnak. Ezért az ünnepre vonatkozó szabályokról külön döntenek majd, amiről jövő héten tájékoztatnak. Lesznek a nyitásnak olyan szakaszai, amikor a védettségi igazolvánnyal több szolgáltatás lesz elérhető – tette hozzá. 

A szolgáltatószektorban is nagy a probléma

A szolgáltatások vannak a legrosszabb helyzetben: a boltok, amelyeknek be kellett zárniuk, a szépségápolási szolgáltatások, a fodrászatok. Számukra is igyekszik a kormány bértámogatásokat nyújtani – mondta a miniszterelnök. Ha újra tudjuk indítani a gazdaságot, akkor erős és bőséges év lesz a következő.

Újraindítás akkor, amikor minden 65 év feletti be lesz oltva

Az Operatív Törzs készíti el az újraindítási tervet. Olyan nyitási terv kell, ami megmutatja, mi történik, ha bizonyos számú oltott van. A kormányfő azt mondta, hogy akkor tudják megtenni az első újraindítási lépést, amikor minden 65 év feletti regisztrált be lesz oltva. Ha a beoltottak száma eléri a 2,5 milliót, akkor érjük el ezt a szintet. 

„Már a nyitási tervvel készülünk”

A miniszterelnök ugyanakkor nem tud pontos dátumot mondani, hogy mikortól következhet be a nyitás első lépése, ez a beoltottak számától fog függeni.

Ma meghaladjuk a 1,5 millió beoltottat

Ezen a héten Magyarország eléri az egymillió-hatszázezer beoltottat, de Magyarországon körülbelül már több mint félmillióan már átestek a fertőzésen, ezért közel kétmillió ember már védett. Ők valószínűleg hamarosan engedményeket kapnak – mondta a miniszterelnök. Minden héten négyszer-ötször annyi embert oltanak be, mint ahányan megbetegednek – tette hozzá.

Kórházakban van elég ágy, kérdés, van-e elég ember

Orbán Viktor közölte, hogy a lélegeztetőgéppel felszerelt ágyak kapacitásának felét még nem értük el, és ugyanez igaz a kórházi ágyakra is. A legfőbb kérdés, hogy van-e elég ember. A kormányfő szerint a kórházigazgatók felkészültek, és minden kórház biztos irányítás alatt van. Természetesen minden vezetőnek volt problémája, de meg is tudják oldani ezeket központi segítséggel.

Orbán Viktor a baloldali ellenzék hozzáállásáról szólva elmondta:

az ellenzék leginkább úgy tudna hozzájárulni a védekezéshez, ha felhagyna az oltásellenes kampánnyal.

Jobban tenné a baloldal, ha hallgatna, de mivel Magyarországon demokrácia van, elvileg mindenki azt mondhat, amit akar – mondta a kormányfő. Ismét felhívta a baloldali politikusok figyelmét, immár bizonyított tény, hogy minél több a beoltott, annál kevesebb lesz a fertőzött.

Az Európai Bizottság nehézkes vakcinabeszerzéséről és az oltóanyagok unión belüli elosztási problémáival kapcsolatban kifejtette: ha a beszerzési szerződéseket nyilvánosságra lehetne hozni, mindenki számára világossá válna, hogy a Bizottságnak fontos szerepe van a vakcinabeszerzésben. Az egyéni beszerzésről a tagállamok lemondtak, mivel úgy gondolták, hogy az uniós, közös beszerzés gyorsabb lenne.

Már bánják a döntésüket, de nem tudják felmondani azt, így már csak azt tudják tenni, hogy egyéb (keleti, orosz, illetve kínai) forrásokból próbál minden állam vakcinát beszerezni

– fogalmazott Orbán Viktor.

Az elkövetkező két hónapban 500 ezerrel kevesebb nyugati vakcina fog érkezni Magyarországra. De Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel jelenleg is azon dolgoznak, hogy a most kiesett félmillió adag AstraZeneca-vakcinát keleti vakcinákkal pótolják, hogy az ország tartani tudja az oltási tervet.

Nem vakcinaútlevelet várunk Brüsszeltől, hanem vakcinákat

Egész Európa nehéz helyzetben van, mindenki el van keseredve, lelkileg mindenkit megvisel a világjárvány. Ugyanakkor fontos, hogy az újraindításkor nemcsak a gazdaságot, hanem a lelkeket is újra kell indítani.

„Újra kell indítani az embereken a derűt” – fogalmazott Orbán Viktor

Ehhez szükség lesz a kultúra, a vallás, az egyház képviselőire is, és ez vonatkozik egész Európára. Az Európai Uniónak ezen kellene dolgoznia, nem az oltottsági útleveleken – mondta.

A miniszterelnök ismét felhívta az emberek figyelmét arra, hogy a koronavírus kapcsán rengeteg álhír terjed az az interneten. Arra kért mindenkit, hogy ne dőljenek be az álhíreknek, és legalább ebben a rendkívüli járványhelyzetben figyeljenek a kormány döntéseire.

„Egyelőre nem oltópontból van kevés, hanem vakcinából

– jelentette ki.

Orbán Viktor a kormány tagjait arra kérte, hogy ha egy háziorvostól panasz érkezik, hogy a rendelőjük nem alkalmas a vakcinázására, szálljanak ki a helyszínre és segítsenek alkalmassá tenni.

Fidesz kontra Európai Néppárt: Szép volt, jó volt – elég volt.

A Fidesz nemrég bejelentette, hogy kilépett az Európai Néppártból (EPP). Orbán Viktor a Néppárt európai parlamenti frakciójában töltött időt úgy jellemezte: Szép volt, jó volt – elég volt.

Elmondta, hogy a Néppárt több esetben is hátat fordított Magyarországnak, főleg a migráció kérdésében, amelyben „egyáltalán nem segítettek nekünk”. A 2009/2010-es gazdasági válság idején is „csak fél szívvel segítettek a magyarokon”. Most, a járványhelyzet idején is azon volt az EPP, hogy „hogyan tegyen keresztbe Magyarországnak.

Ilyen szövetségben nem érdemes részt venni, ezért is döntöttek a kilépés mellett – mondta Orbán Viktor.

Felhívta a figyelmet, hogy kapcsolatban van Morawiecki lengyel miniszterelnökkel, valamint Matteo Salvinivel, az olasz Liga elnöklével. Azt tervezik, hogy Magyarország, Lengyelország és Olaszország megpróbálja átszervezni a jobboldalt. Ez ügyben hamarosan találkozni is fognak az érintett felek.