A PTE orvosi karának honlapja számolt be róla, hogy a hallgatók az egészségügyi intézmények, szolgáltatók munkájában vettek részt, így voltak akik PCR-teszteket végeztek, Covid-betegeket láttak el, vagy éppen adminisztráltak.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium adatai szerint tavaly októbertől februárig a szűrésekben több mint 2 ezer hallgató vett részt, a mentőknél pedig közel 26 ezer műszakot adtak a hallgatók. Emellett 64 kórházban mintegy ezren láttak el egészségügyi, válsághelyzeti feladatot.
A közvetlen egészségügyi ellátásba elsősorban a felsőbb éves orvos-, fogorvos- és ápolóhallgatókat vontak be, az alsóbb évfolyamon tanulók, illetve az egészségtudományi és a gyógyszerészhallgatók inkább tesztelési és egyéb feladatokat kaptak. Ahogyan azok az egyetemisták is, akik önkéntesként csatlakoztak be más felsőoktatási intézményekből a járvány elleni védekezésbe.
Az ITM adatai szerint 2021. március 8-tól mostanáig összesen mintegy 10 400 hallgatót rendeltek ki a kórházakba, illetve a mentőszolgálathoz.
A Pécsi Tudományegyetem 450 hallgatója vett részt a járványügyi védekezésben az oltóhelyeken, a PCR-tesztelésnél, illetve az eredmények laboratóriumi feldolgozásánál a Koronavírus Ellátó Központban, valamint az intenzív ellátásban is.
A járvány enyhülésével a hallgatók foglalkoztatásának igénye is alábbhagyott: májusban már naponta csak 250-350 egyetemistára volt szüksége az OMSZ-nak, a kórházakban és klinikákon pedig jelenleg mintegy 80 főt foglalkoztatnak.
A kirendelt egyetemisták hétköznap 10 ezer, hétvégén és ünnepnapokon 15 ezer forintot kaptak, ami adó- és járulékmentes, és szociális hozzájárulási adót sem kell fizetni utána. Az önkéntes tevékenységet végző hallgatók pedig úgynevezett közéleti ösztöndíjban részesültek. A vonatkozó rendelet szerint a hallgatók számára étkeztetést, és szükség esetén szállást is biztosítani kellett az egészségügyi szolgáltatóknak.
Kiemelt képünk illusztráció.