Telente több tízezer fülesbagoly költözik be városainkba, de talán országosan is példaértékű, ahogy a Duna-parti településen ücsörögnek. Egy hangos és felettébb forgalmas csomópontot választottak téli laknak a tollasok. A busók mellett az iskolások zsivaj és az autóforgalom sem zavarja a nappal édesen szunyókáló bagolycsapatot.
Több tucatnyi fülesbagoly ücsörög a kompkikötő környékén
Az elmúlt évektől eltérően egy kicsit kevesebben vannak, korábban volt olyan év, amikor 80-90-en gubbasztottak egy helyen. Az arra járók persze csak akkor veszik őket észre, ha nemcsak maguk elé, hanem kicsit felfelé is néznek.
– Ők már megszokták a városi létet, a busóktól sem tartanak – mesélte korábban egy madárfigyelő. László Csaba, a Magyar Madártani Egyesület önkéntese szerint Dunántúlon van olyan település, ahol 100, de az Alföldön akár 500 példányból álló csapat is megfigyelhető.
– Ez az összeverődés októbertől március elejéig figyelhető meg, de a január a csúcsidőszak, akkor vannak a legtöbben – tette hozzá.
Így nem fáznak és védve vannak a ragadozóktól
– A fülesbaglyok örökzöldekbe szeretnek bebújni, azok inkább a településeken találhatók, semmint a külterületeken. Másik, hogy a települések mikroklímája néhány fokkal melegebb lehet és ezt ki is használják a madarak – tette hozzá.
Éjjelente „kirepülnek” vadászni
A baglyok csak húst esznek. Alapvetően egeret, pockot, de nem ritka, hogy a kisebb énekes madarakat is zsákmányolnak. Mennyiségét tekintve pedig 3-4 egér is lecsúszik a torkukon egy éjszaka alatt. Idén viszont kevesebb a bagoly, mert kevesebb a pocok a földeken.
És jó hír azoknak, akik nem Mohács környékén élnek
Egy kisebb csapat szinte minden településen előfordul, csak nem egyszerű őket felkutatni, ezért először ne a fákat fürkésszük, hanem a járdára potyogó piszkot, amit a tollasok hagynak maguk után. Az erdei fülesbaglyok szinkronszámlását tíz éve minden évben januárban tartják, de a madárbarátokat arra kérik, hogy aki még talál, jelezze a Magyar Madártani Egyesületnél. Mert így kaphatnak a szakemberek egy átfogó képet arról, hogy hány madár telelhet Magyarországon.
Idén ezek a számok:
Hazánk legalább 699 településén, 1104 helyszínen, 11 040 erdei fülesbagoly telelt.
Meghökkentő adat!
És a végére hagytunk egy igazán meghökkentő számsort.
A kicsivel több mint három téli hónap 100 napos telelési időszakával számolva, a felmérés alapján biztosan Magyarországon tartózkodó 11 040 bagoly
legalább 2 760 000, mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el a 2021/2022-es telelési időszakban.
Hogy ez mekkora szám? Ennyi mezei pocok méretű zsákmányállat össztömege (25 grammos egyedenkénti átlag testtömeggel számolva):
69 tonna!
A gazdálkodóknak ennyi mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekezni, mert ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről. Ezek a számok is igazolják a baglyok védelmének, költésük segítésének fontosságát – írta az MME.