Címlap Közélet Energia-veszé...

Energia-veszélyhelyzeti akciótervet hirdetett az Orbán-kormány

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Orbán Viktor az energia-vészhelyzet miatt hívta össze a kabinetet, majd váratlanul, délután rendkívüli Kormányinfót tartott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, de megjelent Németh Szilárd kormánybiztos is.

Gulyás bejelentette, hogy hét pontból álló energia-veszélyhelyzeti akciótervet készített. Európában mindenütt nehéz az energiahelyzet, most a magyar kormány is veszélyhelyzetet hirdetett. Drasztikusan emelkednek az energiaárak, az áram ára az ötszörösére, a gázé több mint a hatszorosára emelkedett egy év alatt. Világossá vált, hogy Európában nem lesz elég gáz őszre-télre.

A kormány ezért energia-veszélyhelyzet hirdetett, amelyet hét pontból álló rendkívüli intézkedés-sorozat követ. Ezek augusztusban lépnek életbe.

A hét intézkedés:

  • Hazánk 1,5 milliárdról 2 milliárdra emeli a gázkitermelést
  • A kormány felhatalmazta Szijjártó Pétert, hogy további gázkészleteket szerezzen be. A magyar gáztárolók jelenleg 44 százalékos töltöttségen vannak.
  • Kiviteli tilalom lép életbe az energiahordozókra.
  • Fokozzák a lignitkitermelést (azaz a szénbányászatot)
  • A Mátrai Erőmű blokkjait mihamarabb elindítják.
  • Biztonságos áramellátás fenntartására meg kívánják hosszabbítani a paksi atomerőmű üzemidejét
  • Aki az átlag felett fogyaszt, azt arra kérik, hogy mérsékelje a fogyasztást, vagy fizesse meg a piaci árat. A csökkentett gáz- és áramár csak az átlag magyar háztartás fogyasztásának mértékéig marad érvényben, aki többet fogyaszt, a többletet piaci áron fizeti. Ma az átlagos havi fogyasztás Magyarországon villamosenergiánál 210 kilowatt/hó, földgáznál 144 köbméter/hó.

Németh Szilárd részleteket közölt

Németh Szilárd kormánybiztos szerint azért rendeltek el energia-veszélyhelyzetet, hogy a rezsicsökkentést fenn lehessen tartani. Egy átlagfogyasztó rezsivédetten 7750 Ft-ot fizet az áramért, rezsicsökkentés nélkül ez piaci áron 50,833 Ft lenne. A gáz esetében a rezsitámogatott ár 15,833 Ft, míg a piaci ár 131,441 Ft lenne. A rezsivédelem, a rezsicsökkentés fogyasztási helyhez kötött, 5,6 millió villamosenergia-fogyasztót jelent és 3,5 millió gázfogyasztót. 

A nagycsaládosoknak a kedvező fogyasztási limit megmarad; 3 gyerekes családoknál magasabb a határ: 2329 köbméter, és minden újabb gyereknél még 300 köbméter kedvezményes fogyasztás adott. A villanynál ez nincs meg, a gáznál megmarad – fogalmazott Németh Szilárd.

Gulyás megvédte a kata módosítását

A kancelláriaminiszter szerint 2012-ben fogadták el a katáról szóló törvényt, akkor a cél az volt, hogy a lakossági szolgáltatást végző kisvállalkozóknak vezessenek be átalányadót. Az elején így is indult, de utána elburjánzott a használata, ezért próbáltak később változtatni. A Pénzügyminisztérium szerint a katások kétharmada munkaviszonyt vált ki, és egyetlen cégnek számláz. Ez helytelen, rossz gyakorlat. A szabály lehetőséget adott az adóelkerülésre, most ezt megszüntették.

Kiderült, hogy a kormánynak nem áll szándékában – a tiltakozások ellenére sem – változatni a kata új szabályozásán.