Címlap Közélet Film készült ...

Film készült a mecseki láthatatlanokról

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Csaknem hatvan év után találkozott egymással három mecseki láthatatlan – Tésenyi Ferenc, Lux Antal és Farkas József – és állt kamerák elé, hogy felidézzék az 1956-os forradalomban vállalt, heroikus kitartásról és elszántságról tanúskodó szerepüket Cs. Nagy Sándor Láthatatlanok című dokumentumfilmjében.

A Magyar Kultúra magazinban megjelent cikk szerint bár jelentős szerepet játszottak a népfelkelésben, az úgynevezett mecseki láthatatlanok története szinte ismeretlennek számít a nagyközönség előtt, és sokáig a közbeszéd sem tanúsított különösebb érdeklődést irántuk. Márpedig igazi kincsesbánya a történetük: a Baranya megyei fiatalok az 1956-os szabadságharc legkülönlegesebb, legizgalmasabb és vélhetően legregényesebb fegyveres csoportját alkották. November 3-án, valamint másnap, a szovjet csapatok bevonulásakor alakultak meg a komlói börtönből kiszabadult rabokból, akik a Mecsek hegyvonulatai között találtak menedékre és partizánharcok megvívására alkalmas bázisra.

Tésenyi Ferenc egyike volt a „Gazda” fedőnéven ismert dr. Horváth Géza volt komlói rendelőintézeti sebész főorvos vezetése alatt csoportosuló felkelőknek. A nagyharsányi fiatalember pilóta szeretett volna lenni, de kulákcsalád gyermekeként nem tanulhatott tovább, így tizennyolc évesen a Pécshez közeli kővágószőlősi uránbányában vállalt nyári munkát. Ott testközelből láthatta, hogy a szabadságharc végnapjaiban miként szerveződik az ellenállás: a forradalmárok vezetőt választottak maguknak, megtervezték a hadviselést, majd estére az Üdülő Szállóban húzták meg magukat, sötétedés után pedig eldördültek az első lövések.

Cs. Nagy Sándor és Sashegyi Zsófia újságíró önerőből és barátságból, majd a koronavírus-járvány idején sajtókampánnyal megtámogatott közösségi finanszírozással, négyéves munkafolyamat eredményeként fejezte be a filmet. A 10-15 millió forintos büdzsé nem tette lehetővé, hogy tárgyukat több szemponton keresztül érvényesítve, változatos helyszíneken (akár a moszkvai levéltári adatok vagy a hazai periratok, ügynökjelentések kikérésével színesítve) és csúcstechnológiával forgatva járják körül, de a Láthatatlanok ennek ellenére kiváló és fontos alkotás lett.

Tésenyi 2020-ban elhunyt, a filmben megszólaló két társa még él: Lux Antal 86, Farkas József 82 éves. 

A cikk online EZEN A LINKEN olvasható.