Az önkormányzatoknak kell gondoskodni a magukat ellátni képtelen emberekről, például egyedülálló idősekről, ha felerősödik a vírus és otthoni karantént redelnek el a hatóságok. Ezt az Operatív Törzs jelentette be. Hogyan készül erre a városvezetés?
„A hatósági házi karanténban tartózkodók ellátásáról való gondoskodás a települési önkormányzat polgármesterének feladata” – így rendelkezik az a kormányrendelet, ami a napokban lépett életbe a koronavírus miatt elrendelt országos veszélyhelyzet miatt.
Hatósági házi karantén
A hatóság nemcsak kórházi karanténra, hanem hatósági házi karanténra is kijelölhet potenciális fertőzötteket.
Akiknél az egészségügyi vizsgálat az új koronavírus-fertőzés gyanúját állapítja meg, a kijelölt karanténban (pl. kórházi karantén) kerülnek elhelyezésre. Akiknél az egészségügyi vizsgálat során
a fertőzés gyanúja nem merül fel, ők is kötelesek 14 napra lakóhelyükön vagy tartózkodási helyükön hatósági házi karanténnak alávetni magukat.
Ezeket az embereket a járványügyi hatóság nyilvántartásba veszi, a hatósági házi karanténra vonatkozó szabályok betartását pedig a rendőrség ellenőrzi.
A hatósági házi karanténban tartózkodók ellátásáról való gondoskodás azonban a települési önkormányzat polgármesterének feladata!
Arra voltunk kíváncsiak, hogy a pécsi önkormányzat milyen intézkedéseket vezetett be eddig, hogyan készülnek erre a helyzetre, milyen elérhetőségeken lehet velük felvenni a kapcsolatot?
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy felállítottak-e külön csoportot a várható helyzet kezelésére, illetve arra is rákérdeztünk, hogy rendelkeznek-e, és ha igen, akkor pontosan milyen típusú védőfelszereléssel, amellyel megóvható a védekezésben résztvevők biztonsága?
A helyzetre való tekintettel azt kértük az önkormányzattól, hogy ma délután 16 óráig osszák meg az információkat, hogy tájékoztatni tudjuk olvasóinkat.
Nem tud válaszolni az önkormányzat a kérdésekre
Tudomásunk szerint csütörtökön ülésezett a védelmi bizottság Pécsett, amelyen részt vettek a közműcégek vezetői és a városvezetés is. Ezért feltételeztük, hogy minden szükséges információ a polgármester rendelkezésére áll.
Egyetlen kérdésünkre sem tudott azonban válaszolni az önkormányzat!
Hány dolgozónak kell otthon maradnia? Mi lesz a hivatalokkal?
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy ha a kormány, illetve a polgármester, elrendeli az óvodák, bölcsődék (ez utóbbi városi hatáskör), iskolák bezárását, akkor hány olyan önkormányzati és városi céges, hivatali dolgozó van, akinek emiatt otthon kell maradnia a gyerekére, gyerekeire vigyázni? Felmérték-e ezt, illetve azt, hogy ez a munkaerő kiesés mit okoz a napi feladatokban? Mennyire fogja veszélyeztetni ez a hivatali ügyintézést?
A cégeket is megkerestük ugyanezzel a kérdéssel, de azt válaszolták, hogy csak az önkormányzat válaszolhat bármire is. A kör ezzel bezárult, az önkormányzatnál ugyanis egyelőre nem tudtak válaszolni semmilyen kérdésre.
(Olyan választ nem kaptunk tőlük, hogy türelmet kérnek, vagy nem szeretnének válaszolni, ezért feltételezzük azt, hogy a kérdésekre nincsenek válaszaik egyelőre. Bízunk abban, hogy hamarosan lesznek és tájékoztatni tudjuk olvasóinkat.)
UPDATE: Péterffy a kormányhoz irányít mindenkit
Cikkünk megjelenése után Péterffy Attila polgármester jó tanácsokat osztott meg közösségi oldalán, de semmilyen konkrétumot nem árult el.
Mutatjuk:
„Tisztelt pécsi polgárok!
Mint azt már bizonyára tudják, a koronavírus terjedésének megelőzése érdekében szerdán országos veszélyhelyzetet rendeltek el. A helyzet komoly, amit fegyelmezetten, de nyugodtan kell kezelnünk. A járvány jelenlegi állapotában egy fő célunk lehet, és ez a megelőzés.
Csökkentenünk kell a személyes érintkezések számát. Ennek érdekében azt kérem a pécsiektől, hogy ha tehetik, kerüljék a személyes érintkezést és a tömeget, valamint fokozottan ügyeljenek a gyakori kézmosásra.
Polgármesterként az elmúlt két napban számos intézkedést hoztam meg a megelőzés érdekében. Azt kérem, figyeljék híreinket a Facebookon, a sajtóban és a város honlapján, ahol minden intézkedésünkről részletes és pontos információt adunk. Mindenekelőtt azt kérem önöktől, hogy higgadtan, de felelősen viselkedjenek – óvjuk meg magunk és szeretteink egészségét!
A koronavírussal kapcsolatos további információért keresse fel az alábbi honlapokat:
https://koronavirus.gov.hu/
http://pecs.hu/koronavirus
(Technikai jó tanács a polgármesternek! Ha már olvassa a szöveget, akkor a kamerát messzebb tegye, a nyomtatott szöveget pedig az optika alá és felé is közvetlenül. Akkor nem feltűnő annyira, mert változik a szem mozgása.)
Csak általánosságok vannak a város honlapján.
A pécsi önkormányzat egy honlapot is létrehozott, de ezen egyelőre csak általános információk vannak a kormányzati koronavírussal kapcsolatos tájékoztatások alapján. Helyi konkrétumokat, sem pedig a helyi intézkedésekre vonatkozó információkat nem lehet megtudni onnan.
Egyelőre annyit lehet megtudni az oldalról, hogy:
Mit kell tudni a koronavírusról?
Így tegyünk mindannyian egészségünk megőrzése érdekében!
Figyeljünk idős szeretteinkre!
Néhány konkrét intézkedés azért kiderült
Ezt megelőzően, de szintén cikkünk és érdeklődésünk után órákkal egy másik posztot is kitett a polgármester a közösségi oldalára:
Ebben az írja Péterffy Attila egyebek mellett, hogy
„Azt kérjük a pécsi szülőktől, hogy fontolják meg: ha tehetik, óvodába, bölcsődébe ne vigyék a gyermeküket, lehetőség szerint idős rokonaikat, ismerőseiket gyermekeikkel ne látogassák.”
„Felhívjuk a pécsi polgárok figyelmét, hogy a vásárcsarnok minden nap nyitva tart. Ha tehetik, ne a hagyományosan nagy forgalmú szerdai és szombati napokon látogassák a csarnokot.”
„Csütörtökön polgármesteri koordinációs csoportot hoztam létre a vírussal kapcsolatos információk összegyűjtése, kiértékelése és a kormányzati operatív törzs utasításainak követése érdekében. A csoport feladata továbbá a megelőzés érdekében tett intézkedési javaslatok kidolgozása az összes önkormányzati cégre és intézményre vonatkozóan, valamint a kapcsolattartás minden más illetékes szereplővel.”
„Összehívtam az önkormányzati cégvezetőket, intézkedési tervet kértem tőlük a kialakult helyzetre tekintettel.”
„Az önkormányzati fenntartású szociális intézményekben látogatási tilalmat vezettem be.”
„Utasítást adtam arra, hogy szombattól a fenntartók zárják be a Hullámfürdőt és az ANK uszodáját.”
„A Tüke Busz Zrt. buszvezetőinek védelmében kérésemre az eddigi elsőajtós felszállás helyett csak a hátsó ajtókat használhatják az utasok. A buszok első ajtajai zárva lesznek, a sofőröknél nem lehet jegyet venni, a buszvezetőket védőszalaggal választjuk el az utastértől. A buszokon fokozott fertőtlenítést és fokozott szellőztetést rendeltem el.”
Ezeket kérdeztük mi:
Tisztelt Kolléga!
Segítségét szeretnénk kérni, hogy tájékoztatni tudjuk olvasóinkat a fennálló és bevezetett veszélyhelyzet miatt.
Az Operatív Törzs tájékoztatása szerint az önkormányzat hatásköre és feladata, hogy gondoskodjon az önmagát ellátni képtelen, egyedülállók (pl. idősek) megfelelő ellátásáról egy esetleges karantén esetén, illetve, ha a koronavírus-fertőzés felerősödik.
Szeretnénk érdeklődni, hogy
1. Milyen lépéseket tett eddig az önkormányzat, hogy felkészüljön erre a helyzetre?
2. Milyen telefonszámon, elérhetőségen lehet ezt (majd) jelezni, bejelenteni, igényelni?
3. Hány embert és honnan csoportosítottak át erre a feladatra?
4. Készült-e már forgatókönyv erre a helyzetre, és ha igen, akkor mit tartalmaz? Ha nem, akkor miért nem?
5. A polgármester saját hatáskörben elrendelheti az óvodák, bölcsődék bezárását. Mérlegelik-e ennek lehetőségét? Mikor születhet erről döntés? Minek kell történnie ehhez?
6. Több városban védik a buszsofőröket, ezért az első ajtós fel és leszállást megtiltották, és a jegyek helyi, buszos értékesítését is. Pécsett ez miért nem történt meg?
7. Rendelkezik-e, és ha igen, akkor hány darab és milyen típusú vírusok elleni védőfelszereléssel az önkormányzat? Kik és hogyan kaphatják meg ezeket?
És ezt küldtük el az önkormányzati cégeknek:
Szeretnénk tudni, hogy amennyiben elrendelik az iskolai, óvodai, bölcsődei bezárásokat a koronavírus miatt, akkor hány olyan munkavállaló van az Önök cégében, akiknek otthon kell maradni a gyermekükkel, hogy biztosítani lehessen a felügyeletüket?
Úgy tudjuk, hogy több száz ilyen érintett szülő dolgozik az önkormányzatnál összességében.
Nem veszélyeztetné ez a napi munkát?
Hogyan készülnek erre a helyzetre?