Címlap Közélet Közösség Értelmi sérül...
Cikkünk frissítése óta eltelt 5 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A pécsi Fogd A Kezem Alapítvány az idei évtől kezdve több mint 20 értelmi sérült személy számára biztosít támogatott lakhatást a városban. Az ellátott fiatalok tele izgalommal és csillogó szemekkel költöztek be a modern, új otthonukba nyár elején a Bálicsi úton.

Az értelmi sérült felnőtt embertársaink kapcsán kiemelten fontos, hogy minőségi, magas színvonalú életvitelt tudjunk számukra biztosítani, amelynek segítségével még tevékenyebb tagjaivá válhatnak társadalmunknak. Ennek egyik fontos lépése, hogy önálló életvitelre nyíljon lehetőségük – támogatott lakhatás formájában. A tavalyi évben egy európai uniós pályázati lehetőségnek köszönhetően idén két új lakóotthonba költözhettek be a Fogd A Kezem Alapítvány intellektuális képességzavarral élő felnőtt ellátottjai. Az alapítvány elsődleges célja, hogy segítse a gondjaikra bízottakat abban, hogy önállóbb életet élhessenek, és értékesebb tagjai lehessenek társadalmunknak. Ennek egyik fontos eszköze a támogatott lakhatás – ahol az ellátottak egy szabadabb környezetben, de biztonságos és felügyelt körülmények között élhetnek.

A nemrég beköltözött fialatok vagy családból érkeztek a támogatott lakhatásba, vagy már a meglévő, de felújításra szoruló lakóotthon lakóiként költözhettek át egy sokkal modernebb lakókörnyezetbe. Így immár 4 helyszínen él több mint 20 intellektuális képességzavarral élő ellátott önállóan Pécsett az Alapítvány segítségével.

A támogatott lakhatásra kiemelkedő az igény a fogyatékossággal élők családjai körében. Ennek fő oka, hogy az idősödő szülők számára – akik gyakran akár már 70-80 évesek is lehetnek – egyre nagyobb kihívást jelent (fizikailag, gyakran mentálisan is) nap mint nap ellátni gyermeküket, illetve sokuk számára a hosszabb távú gondoskodás is kiemelkedő szempont: szeretnék bebiztosítani gyermekeiket arra az eshetőségre, amikor már nem lesz adott a szülői háttér, hogy a gyereküket továbbra is biztonságban tudják.

„Szerencsések vagyunk, mert ellátottjaink, fiataljaink nagyon együttműködőek, és a segítőkkel is harmonikus a kapcsolatuk – ami kimondottan fontos az önállóság tekintetében is” – fűzte hozzá Kiss Éva szakmai egységvezető. – A lakók korábbról már ismerik egymást, vagy laktak már együtt, vagy együtt dolgoznak alapítványunk Terápia- és Munkaotthonában, és ez is nagy segítség a számukra abban, hogy az új környezetet minél hamarabb és gördülékenyebben megszokják. Ebben ráadásul nagy segítségünkre vannak a hozzátartozók, szülők is, hiszen az ő közreműködésük rendkívül fontos.

A pécsi székhelyű Fogd a Kezem Alapítvány ezzel a fejlesztéssel immár teljes szociális portfólióval szolgálja az intellektuális képességzavarral élő személyeket. A szintén a pályázat keretében kialakított Támogató Szolgálat az utazásban jelent segítséget számukra, a patacsi központban munkalehetőséggel pénzkereseti lehetőséget is biztosít az ellátottjainak – az itt készült termékek egy része bárki számára megvásárolható az alapítvány megújult webshopjában, illetve egyéb fejlesztési lehetőségek is a rendelkezésükre állnak – mozgás-, művészet- és zeneterápiák, csoportos foglalkozások, vagy a hiánypótló Ámor klub, amely az intimitással, szeretettel és szerelemmel foglalkozik értelmi sérült személyeket segítve. Ebben a keretben dolgozik az alapítvány azért, hogy ellátottjai minél teljesebb és önálóbb életet élhessenek.