Címlap Közélet Közösség Felbecsülhete...

Felbecsülhetetlen hagyatékot ajándékozott a pécsi iskolának Simonyi Károly családja

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kezünkbe vehetjük a múltat a pécsi iskolában! Valamikor Simonyi Károly nézegette, lapozgatta és olvasta azokat a könyveket, amiket most fiai ajándékoztak a Simonyi Károly Technikum és Szakképző Iskolának. Ezzel olyan értéket kapott az iskola, amivel egyetlen magyar intézmény sem büszkélkedhet.

Az ország bármely múzeumát, iskoláját választhatta volna a család. Pécsre azért esett a választás, mert itt található az az iskola, ami több mint 20 éve viseli Simonyi Károly nevét. A fizikus fiai felajánlották a tudós emlékszobáját azzal az egy feltétellel, hogy ITT KÖTELEZŐ MINDENT KÉZBE FOGNI!

Az emlékszobát Charles Simonyi szoftverfejlesztő, űrutazó és testvére, Simonyi Tamás is megtekintette Pécsett

– Édesapám bútorai mellett a könyvei is itt vannak, ezek talán a legfontosabbak – mondta Charles Simonyi, miután megtekintette az emlékszobát. Megható volt pár percre ugyanabban a környezetben lenni Pécsett az iskolában, mint amit apánknál megszoktunk. Örülök hogy a tanulóknak is alkalmuk nyílik arra, hogy ezt a hangulatot élvezhessék, s a kultúrát magukba szívhassák a könyvekből – hangsúlyozta a szoftverfejlesztő.

Példát állítanak a diákok elé

Itt a tanulók ugyanabban a hangulatban olvashatnak, mint ahogy azt Simonyi Károly fizikus tette

– Olyan értéket kapott az iskolánk, amivel egyetlen magyar intézmény sem büszkélkedhet – mondta Déri Tibor. A Simonyi Károly Technikum és Szakképző Iskola igazgatója hozzátette: ezzel példaképet tudnak állítani a tanárok és diákok elé.

Ezt követően Őri László, a Baranya megyei Önkormányzat elnöke a Megyeházán fogadta az Egyesült Államokban élő világhírű fejlesztőmérnököt, ahol áttekintették a pécsi elektrotechnikai képzés múltját, a mára nemzetközivé vált Simonyi Elektrotechnikai Verseny tapasztalatait is.

– Az iskolával közös célunk a fiatalokat arra biztatni, hogy érdemes műszaki, informatikai tudást szerezni, hiszen azzal kinyílik a világ, ezt mutatja Charles Simonyi életútja is – mondta Őri László.

Őri László és Charles Simonyi

A Simonyi Károly eredeti bútorait bemutató dolgozószoba a család felajánlása alapján a Baranyai Megyei Önkormányzat, valamint a Multi Alarm Zrt. támogatásával nyílt meg.

– Ő ezekből a könyvekből merítette azt a tudást, amiből megszületett a világra szóló szenzáció, a Fizika kultúrtörténete című, 62 nyelvre lefordított remekmű.

Milyen könyvek ezek?

Különböző enciklopédiák mellett irodalmi művek, művészeti könyvek, természettudományi könyvek. Olyan kötetek, amelyeket sok-sok éven keresztül gyűjtött Simonyi Károly.

– Régen édesapám azzal dicsekedett, hogy ha bármilyen kérdés és probléma van, akkor azt a könyvtárából öt különböző helyről elő tudja szedni; kettőt magyar, hármat idegen nyelven. Fontos, hogy összehasonlítsuk a forrásokat – mondta Simonyi Tamás, aki szerint fontos, hogy mindig több szemszögből, kritikusan szemléljük az információkat. – Annak idején ez a könyvtár volt az internet és az édesapánk volt benne a Google keresője – tette hozzá.

Üljön le Simonyi Károly asztalához! Egyre nehezebb rávenni a fiatalokat az olvasásra, ha pedig olvasnak, akkor egyre rövidebb szövegeket hajlandóak. De ez a könyvtár nemcsak arról szól, hogy van egy könyv a kezükben, hanem az iskolájuk névadójának a könyvtára ez. Talán kicsit segít az olvasásban – mondta az igazgató.