„Hány cserép van a Papnövelde utcai épület déli oldalán?” – hangzott el egy bemelegítő kérdés. „42 500” – jött a válasz szinte azonnal a paraván mögül, ahová Orsós György bújt pár percre, amíg össze nem ismerkedtünk. Az 52 éves férfi arcát, járását és álldogálását a legtöbben a belvárosból ismerhetik. Órákig képes egy-egy épületet tanulmányozni Pécsett, majd emlékezetből, apró részletességgel megrajzolni. Orsós György autista. Most kiállítása nyílt Kertvárosban.
György pár perc alatt feloldódott, aztán csak mesélt és mesélt a rajzairól. Először azt emelte ki, mekkora megtiszteltetés számára, hogy egy másik autista fiúval, Balázs Gergellyel lehetnek egy térben a rajzai.
„Ilyet csak egy autista tud”
– mondta György elismerően a másik művész képességeiről. Az 52 esztendős férfi gyerekkorában kezdett rajzolni nevelői és tanárai unszolására.
– A ’90-es évek óta foglalkozom Gyurikával. Elnézést, Györggyel – helyesbít Gyurok Ernő. A Baptista Szeretetszolgálat értelmileg akadályozott felnőttekkel és gyerekekkel foglalkozó intézményének igazgatója elmondta: már évtizedekkel korábban látták, hogy György milyen tehetséges. Ugyanakkor azt is tudják, hogy nagyon elfárad egy-egy rajzolásban, hiszen hihetetlen agyi munka, koncentráció ez neki. Mindig motiválni kell.
Deep Purple-lemezzel motiválták
Ernő volt Gyuri életében az, aki megkérte, hogy ne könyvből rajzolja az épületeket, hanem menjen és sétáljon a városban.
– El kell hagynod a könyveket – mondta Ernő bácsi. – Minél többet ki kell menni a helyszínre és úgy fölvázolni, mert az az igazi műalkotás – emlékszik vissza Gyuri, miért is kezdett ennyire sokat járni a pécsi belvárosba.
Alkotótáborba küldték, külföldről is érkeztek megrendelések
Orsós Györgyöt tanárai ép művészek mellé, évente küldték alkotótáborba, ez sokat segített abban, hogy fejlődjön.
– Nem találtam el a perspektívát, nem volt olyan kontrasztos. Még sokat kellett fejlődnöm – tette hozzá György.
Képes egy hónapig egy épületet csodálni
– Gyurinál az önálló redukcióra való képtelenség adja a rajzok részletezettségét. Ő nem képes redukálni, elnagyolni. Tehát ő konkrétan azt rajzolja le, ami lát, vagy amit tapasztal. Ez már kényszeresség is egyben – mondta Gyurok Ernő, aki hozzátette: az autistákat a koncentráció nagyon megterheli. Így ha Gyurika is nekiül rajzolni, akkor pár órán belül teljesen lefárad. Ugyanakkor egy épületen akár egy hónapig is képes dolgozni.
Autistáknál mindez terápia
– A legtöbb autista nem kommunikál szóban, sokan kirajzolják magukból a mondandójukat. Mindez kezeléssel, terápiával is felér – mondta Fodor Ildikó rajztanár.
Orsós György 52 esztendős. Csecsemőkorában édesanyja a kórházban hagyta. Azután nevelőszülőkhöz került, akik brutális neveltetésben részesítették. A fiú azonban a rajzok által megtalálta boldogságát. Elmondása szerint
semmire nem vágyik most, csak arra, hogy szobatársa meggyógyuljon, mert beteg.
Kiállítása április végégig látható Pécsett, az ANK Művelődési Ház színháztermének előcsarnokában.