Címlap Arc „Minden...

„Mindenem megvan” – mondja Orsós György, aki tűpontosan, emlékezetből rajzolja le a pécsi épületeket

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

„Hány cserép van a Papnövelde utcai épület déli oldalán?” – hangzott el egy bemelegítő kérdés. „42 500” – jött a válasz szinte azonnal a paraván mögül, ahová Orsós György bújt pár percre, amíg össze nem ismerkedtünk. Az 52 éves férfi arcát, járását és álldogálását a legtöbben a belvárosból ismerhetik. Órákig képes egy-egy épületet tanulmányozni Pécsett, majd emlékezetből, apró részletességgel megrajzolni. Orsós György autista. Most kiállítása nyílt Kertvárosban.

György pár perc alatt feloldódott, aztán csak mesélt és mesélt a rajzairól. Először azt emelte ki, mekkora megtiszteltetés számára, hogy egy másik autista fiúval, Balázs Gergellyel lehetnek egy térben a rajzai.

A Papnövelde utca, ahogy Gyuri látja – és a valóságban

„Ilyet csak egy autista tud”

– mondta György elismerően a másik művész képességeiről. Az 52 esztendős férfi gyerekkorában kezdett rajzolni nevelői és tanárai unszolására.

Orsós György, mindenki Gyurikája

– A ’90-es évek óta foglalkozom Gyurikával. Elnézést, Györggyel – helyesbít Gyurok Ernő. A Baptista Szeretetszolgálat értelmileg akadályozott felnőttekkel és gyerekekkel foglalkozó intézményének igazgatója elmondta: már évtizedekkel korábban látták, hogy György milyen tehetséges. Ugyanakkor azt is tudják, hogy nagyon elfárad egy-egy rajzolásban, hiszen hihetetlen agyi munka, koncentráció ez neki. Mindig motiválni kell.

Deep Purple-lemezzel motiválták

Ernő volt Gyuri életében az, aki megkérte, hogy ne könyvből rajzolja az épületeket, hanem menjen és sétáljon a városban.

Széchenyi tér

– El kell hagynod a könyveket – mondta Ernő bácsi. – Minél többet ki kell menni a helyszínre és úgy fölvázolni, mert az az igazi műalkotás – emlékszik vissza Gyuri, miért is kezdett ennyire sokat járni a pécsi belvárosba.

Gyurok Ernő kérte Gyurit arra, hogy menjen és sétálva ismerje meg az épületeket Pécsett

Alkotótáborba küldték, külföldről is érkeztek megrendelések

Orsós Györgyöt tanárai ép művészek mellé, évente küldték alkotótáborba, ez sokat segített abban, hogy fejlődjön.

– Nem találtam el a perspektívát, nem volt olyan kontrasztos. Még sokat kellett fejlődnöm – tette hozzá György.

Képes egy hónapig egy épületet csodálni

– Gyurinál az önálló redukcióra való képtelenség adja a rajzok részletezettségét. Ő nem képes redukálni, elnagyolni. Tehát ő konkrétan azt rajzolja le, ami lát, vagy amit tapasztal. Ez már kényszeresség is egyben – mondta Gyurok Ernő, aki hozzátette: az autistákat a koncentráció nagyon megterheli. Így ha Gyurika is nekiül rajzolni, akkor pár órán belül teljesen lefárad. Ugyanakkor egy épületen akár egy hónapig is képes dolgozni.

Autistáknál mindez terápia

Emlékezetből

– A legtöbb autista nem kommunikál szóban, sokan kirajzolják magukból a mondandójukat. Mindez kezeléssel, terápiával is felér – mondta Fodor Ildikó rajztanár.

Orsós György 52 esztendős. Csecsemőkorában édesanyja a kórházban hagyta. Azután nevelőszülőkhöz került, akik brutális neveltetésben részesítették. A fiú azonban a rajzok által megtalálta boldogságát. Elmondása szerint

semmire nem vágyik most, csak arra, hogy szobatársa meggyógyuljon, mert beteg.

Kiállítása április végégig látható Pécsett, az ANK Művelődési Ház színháztermének előcsarnokában.

Gyurival készült videónk itt tekinthető meg: