Címlap Bulvár Nagy pacsi a ...

Nagy pacsi a négylábú hősöknek a mentőkutyák nemzetközi napján!

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

2008 óta minden év április utolsó vasárnapján, így idén a mai napon ünnepli a világ a négylábú hősöket. A Mentőkutyák Világnapját a Nemzetközi Mentőkutyás Szövetség sugallatára mintegy 40 ország közel 30 000 mentőkutyája ünnepli a mai napon.

A mentőkutyák munkája mögött sokan valamiféle csodálatos, misztikus képességet feltételeznek, de a mentőkutyaképzésnek is van racionális magyarázata.

Kemény munka a kiképzés

A kutyák kiképzése többéves következetes és szakszerű munka, de nem minden kutyából lehet jó mentőkutyát lehet.

A mentésre alkalmas egyedeket kölyökkoruktól arra tréningezik, hogy a lehető leggyorsabban kutassák fel az embert, és ugatással jelezzék, ha megtalálták. Miután ezt megteszik, jutalmat kapnak. A kutyát tehát nem a segíteni akarás motiválja, hanem a jutalom, de ez a vágya csak akkor teljesülhet, ha megcsinálja, amire kondicionálták. Egyelőre nem tudni, érzékelik-e a gazda felfokozott lelkiállapotát, de az a tapasztalat, hogy éles bevetéseken aktívabbak, élénkebbek.

Legtöbbször eltévedt gyerekeket, időseket és betegeket kell felkutatni

Ahhoz, hogy esélyes legyen az eltűnt személy felkutatása, ideális időjárási körülmények között is hat órán belül riasztani kell a rendőrség vagy a katasztrófavédelem közvetítésével a kutyás keresőket. Leggyakrabban eltévedt gyerekek, idősek, betegek felkutatása a feladat. Ritkább esetben épületomláshoz, gázrobbanáshoz vagy nemzetközi segítségnyújtást igénylő katasztrófákhoz hívják őket.

Nyolchetes kortól kezdődik a képzés

Egy jó mentőkutyának kiegyensúlyozott az idegrendszere, teherbíró és fegyelmezett. Kiképzésük nyolchetes korban, vizsgáztatásuk másfél–két éves korukban kezdődik.

A mestervizsgán 36 órán át tartó éles bevetést szimulálnak. Ilyenkor hat különböző romterületet kell bejárniuk, akár harminc kilométeres gyaloglással. A munkakutyák fajtától és kondí­ciótól függően nyolc-kilenc éves koruk körül mennek nyugdíjba, mivel lényegesen csökken a munkabírásuk. A katasztrófavédelemnél szolgálatba álló kutyákat évente újraminősítik, ellenőrzik a teljesítőképességüket. Ezeken a vizsgákon derül ki, lehetnek-e továbbszolgálók.

A Nemzetközi Mentőkutyás Szervezet (IRO) kezdeményezésére 2008 óta minden év április utolsó vasárnapját az ő emléküknek szentelik.

(Forrás: MN, fotó: Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat)