A koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs csütörtöki online sajtótájékoztatóján Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta: az elmúlt 24 órában 585-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma Magyarországon, egy ember meghalt. Az elhunyt szív- és érrendszeri betegségben, anyagcsere-betegségben szenvedett. Vele 21-re emelkedett az elhunytak száma. Hangsúlyozta azt is, hogy a gyógyultak száma is növekszik, ők jelenleg 42-en vannak.
A tisztifőorvos mindenkitől azt kérte, hogy a fertőződés esélyét minden lehetséges módon csökkentsék: ne találkozzanak másokkal, ha mégis, tartsák a másfél méteres távolságot, és csak akkor hagyják el otthonukat, ha feltétlenül szükséges.
Müller Cecília néhány tanáccsal fordult a munkába járó emberekhez:
- Aki teheti, autóval közlekedjen! Keresse meg a legrövidebb útvonalat, és ha utasokat szállít, ültesse őket hátra.
- Rendszeresen törölgessük át és fertőtlenítsük belül az autót.
- Jó megoldás, ha kerékpárral közlekedünk.
- Ha mégis tömegközlekedéssel utaznánk, a lehető legrövidebb időt töltsünk a megállókban és a járművön. A 1,5 méteres távolságot itt is tartsuk, és a kapaszkodókat zsebkendővel fogjuk meg, majd leszállás után rögtön dobjuk ki.
- Ha ilyenen dolgozunk, a technikai eszközeinket naponta fertőtlenítsük.
- A villanykapcsolókat, az íróasztalt, a kilincseket és a lift nyomógombjait is rendszeresen tisztítsuk.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti vezetője tájékoztatott, hogy szerda délelőtt 10 668 a hatósági házi karanténok száma. Elmondta, hogy a kijárási korlátozás kapcsán 1187 esetben találkoztak szabálysértéssel, 76 esetben helyszíni bírságot is kiszabtak. Kiemelte, hogy sokszor találkoznak fiatal csapatokkal a közterületeken.
Lakatos Tibor a hazai gyártású védőeszközökkel kapcsolatban elmondta, hogy a büntetés végrehajtás maszkokat és mosható maszkokat is gyárt majd.
Müller Cecília elmondta, hogy
a genetikai háttér is befolyásolja, hogy hogyan reagál a szervezetünk a koronavírus-járványra.
Szintén a genetikán is múlik a fertőződés utáni védettség hossza – tette hozzá.
Újságírói kérdésre úgy reagált az országos tisztifőorvos, hogy egy vizsgálatot követően – a WHO ajánlásával – még egy vizsgálatot végeznek, így lehet biztos a teszt eredménye. „Az ilyen, akkreditált laboratóriumi vizsgálatok révén megállapított fertőzések száma minősül igazolt adatnak” – mondta.
A börtönökben kialakuló fertőzéssel kapcsolatban Lakatos Tibor elmondta, hogy még a járvány előtt bevezettek bizonyos óvintézkedéseket, de az esetleges fertőzötteket is el tudják látni intézményen belül. Hozzátette: szerencsére még nincs regisztrált fertőzött a magyar börtönökben.
Müller Cecília a maszkokról elmondta, hogy azt utcai maszk viselése egy saját választás. Ha valaki beteg, a legtöbb dolog, amit tehet, hogy otthon marad – hisze ekkor nem fertőz meg másokat. Ha ki kell mennie az utcára, akkor a beteg húzzon szájmaszkot.
Ha valaki nem beteg, húzzon maszkot, ha ez őt megnyugtatja, de viselje helyesen! Hiszen ha rendszeresen igazgatja, tapogatja a maszkot, akkor többet árt, min használ
– hangsúlyozta a tisztifőorvos.