Az operatív törzs keddi online sajtótájékoztatóján Palkovics László innovációs és technológiai miniszter jelentette be, hogy a magyar kormány miként védené meg a magyar gazdaságot.
– Emberpróbáló nehéz időket élünk, egy olyan ellenséggel harcolunk, ami láthatatlan, de mindenhol kárt tud okozni: emberéletben és gazdaságban is – fogalmazott a miniszter, majd elmondta, hogy a kormány értékelte a kialakult helyzetet, és ennek függvényében hozta létre a gazdaságvédelmi akciótervet, melyről úgy gondolják, hogy a helyzet adekvát kezelését fogja biztosítani.
Nem akarunk kívülről segítséget kérni, a saját problémáinkat magunk akarjuk megoldani!
„Ha van munka, akkor minden van” – fogalmazott Palkovics, majd hozzátette, hogy a vírussal folytatott háború idején is a munkahelyek védelme, és újrateremtése a legfontosabb.
A gazdaságvédelmi akcióterv munkahelymegőrzéssel kapcsolatos részletei kapcsán elmondta:
- Állami támogatást biztosítanak a rövidített munkavégzéshez kapcsolódóan. Kifejtette: a leállás idejére, három hónapra vállalja át a bérköltségek mintegy 70 százalékát a kormány.
- A mérnöki, és a kutatásfejlesztési munkakörben dolgozók esetében 40 százalékos bértámogatást biztosít az állam az elkövetkezendő három hónapra.
- Elindult egy vállalkozói portál, ahol a vállalatok kérdéseket tehetnek fel, és jelezhetik a problémáikat.
- A szociális hozzájárulási adót 2 százalékkal csökkentik.
- Szeptember 30-ig elhalasztják az éves adóbevalláshoz szükséges beszámolók elkészítését.
- Felgyorsítják az áfa-visszaigényléseket, normál adózónak 75 napról 30 napra, megbízható adózónak 30 napról 20 napra.
- Speciális fizetési könnyítéseket vezetnek be, mint a részletfizetés és a fizetési halasztás.
- Bevezetik, hogy az adózói minősítések tekintetében az adózókat ne érje joghátrány a veszélyhelyzet alatt.
- A betegszabadságra vonatkozó dokumentumokat ezek után elektronikusan is be lehet nyújtani.
- A veszélyhelyzet miatt fizetés nélküli szabadságra kényszerült munkavállaló biztosítási jogviszonya nem fog megszűnni.
A munkahelyteremtéssel kapcsolatos intézkedések kapcsán a következőket jelentette be Palkovics László:
- Egyszerű pályázati konstrukciókat vezetnek be az állam a vállalatoknak.
- Online képzéseket indítanak el a feleslegessé vált munkaerő átképzésére digitális úton, a tandíj 95 százalékát pedig átvállalja az állam.
- Az egyetemi hallgatók számára egy egyszeri, 500 forintos szabad felhasználású, nulla százalékos kamattal rendelkező diákhitel-konstrukciót hoznak létre.
- Mint mondta, ma 75 ezer egyetemi hallgató nem tudta átvenni a diplomáját nyelvvizsga hiányában.
Bejelentette, hogy azon tanulók számára, akik a nyelvvizsga miatt nem tudják átvenni a diplomájukat, eltekintenek a nyelvvizsga-kötelezettségtől.
- A turizmust érintő intézkedésekkel folytatta, majd elmondta, hogy felfüggesztik az idegenforgalmi adót az év végéig, valamint felújítási támogatást kapnak a vendéglátóipari egységek.
- Június 30-ig 4 százalékra csökkenti az állam a SZÉP-kártya szociális hozzájárulási adóját, és emelik a keretösszegeket is.
- Az egészségipar kapcsán kiemelte, hogy támogatják a kutatásokat, gyógyszergyártókat.
- Hitelgaranciás tőkeprogramokat hoznak létre: 2000 milliárd forint értékben lesznek hitelek, 500 milliárd forint értékben lesz állami garancia.
A magyar GDP 18-20 százalékát szánja magyar állam a gazdaság megvédésére, de ez növekedhet is, tette hozzá Palkovics László.