96 éve elszőr és utoljára egységesítették a pécsi utcanévtáblákat és a házszámokat. Akkor az ország legegyedibb táblái Pécsen voltak! Most már bármilyet ki lehet helyezni, szebbnél szebb és ötletesebb házszámokat találni a városban.
Utcza, ucca és utca – legtöbbször ilyen helyesírással találkozhatunk a pécsi házszámokon. A legrégebbi házakon még több helyen olvasható az utcza, elvétve pedig az ucca felirat. Az 1926-os egységesítés óta már leginkább az utca felirat szerepel.
Magyarországon 1903 óta voltak kísérletek arra, hogy elhagyják az utczából a „z„-t, de a Magyar Tudományos Akadémia csak 1922-ben fogadta el, hogy az utca szó nem öt, hanem csak négy betűből áll. A korrektorok és nyomdászok számára kiadott 1929-es itiner két c-vel íratta az uccát, de ilyen házszám csak nagyon kevés készült, Pécsen talán már nincs is.
1926-ban a város versenytárgyalást hirdetett az utcanévtáblákra és a házszámokra, amely szigorú szabályozás volt.
A táblák anyaga zománcozott cinbádog vagy cin fémöntvényből készülhetett. Az utcatáblákat domború öntéssel készíthették, a számokat és betűket fekete, az alapot fehér, a kerület számát piros színnel festve.
„A házszám táblákra utcafelírás és házszámjelzés, az utcajelzőtáblákra kerület száma (római számmal), a kerület neve és utca neve írandó fel. A házszám táblák 18X25, az utcai jelzőtáblák 22X48 cm méretűek lehettek.” – olvasható a Dunántúl folyóiratban megjelent versenyfelhívásban.
Ilyen típusú táblák csak Pécsen vannak, a hetvenes években a Zsolnay Porcelángyár is egyedi táblákat készített, amelyeken kis nyíl jelezte a házszámok növekedését, de ezek táblák nem terjedtek el.
Akkor más nem kerülhetett ki, nem úgy, mint manapság.
„Az egységes mintájú házszámtáblákat a város szerzi be, függeszti ki, a felmerült költségeket a háztulajdonosokra kiveti és a közadók módjára beszedi. Az utcai jelzőtáblák kifüggesztését minden építmény tulajdonosa tűrni tartozik.”
És tisztán tartásuk is kötelező volt!
„Az egyes házak falain elhelyezett köztárgyak a házak homlokzatának tatarozásakor bemocskoltatnak, megtisztításukról azonban gondoskodás nem történik. Felhívja a város mérnöki hivatala a háztulajdonosokat, hogy házuk külső homlokzatának helyreállítása után a homlokfalakon elhelyezett köztárgyakat azonnal tisztíttassák meg, annál is inkább, mert ellenkező esetben úgy a háztulajdonosok, mint pedig a tatarozást végző vállalkozó ellen a kihágási eljárást kénytelen folyamatba tétetni.„
Az ötvenes évek elején sok utcát kommunistákról neveztek át, sorolhatnánk az idősebbek számára ismerős neveket. 1962-ben pedig hivatalosan megszüntették a Szent-tel kezdődő utcaneveket. A régi házszámtáblákat azonban nem kellett eltávolítani, így a régi házakon még ma is azok olvashatók.
A pécsiek kreativitása határtalan, szebbnél szebb és ötletesebb házszámok színesítik a várost! Van saját készítés kerámiából, és fémből vagy fából, de sokan szereznek be mediterrán nyaralásaikon olasz, spanyol vagy portugál házszámot.