– közölte a pécsi önkormányzat szinte percekkel azután, hogy a Pécs Pride szervezői is nyilvánosságra hozták a pontos útvonalat. A városvezetés tehát bemérette az esemény várható „népszerűségét”.
A reprezentatív közvélemény-kutatás adataiból az látszik, hogy
„a pécsiek megosztottak a rendezvénnyel kapcsolatban,
és a többség nem helyesli, hogy politikusok is részt vegyenek a felvonuláson”.
A közvélemény-kutatás eredménye alapján a város lakói alapvetően elfogadók a melegekkel kapcsolatban, és hétköznapi helyzetekben nem jelent problémát számukra más szexuális beállítottságú emberekkel találkozni.
A melegek jog előtti egyenlősége tekintetében a pécsiek megosztottak: az azonos neműek regisztrált élettársi kapcsolatát a többség támogatja, míg házasságkötésüket, illetve azt, hogy gyermeket fogadhassanak örökbe, enyhe többséggel elutasítják
– derül ki a kutatásból.
A közvélemény-kutatás alapján a város lakóinak többsége ellenszenvesnek tartja a fővárosi melegfelvonulást, a Budapest Pride-ot. Tízből hét pécsi hallott már arról, hogy az első vidéki melegfelvonulást a szervezők Pécsre tervezik, és a többség előzetesen elutasító a rendezvénnyel szemben: a megkérdezettek több mint fele szerint
A pécsiek értik és értékelik a rendezvény civil jellegét – írja az önkormányzat. A válaszadók többsége szerint nem lenne helyes, ha politikusok vagy politikai szervezetek megjelennének a rendezvényen, kétharmaduk szerint inkább nem lenne helyes, ha a nemi identitásukért kiálló és az őket támogató felvonulók mellé csatlakoznának a kormány melegellenes politikáját elutasító pártok tagjai vagy vezetői is. Tízből hat pécsi szerint az a helyes, ha a város vezetése távol marad a felvonulástól – írják.
Az adatokból látszik, hogy Pécs lakossága meglehetősen megosztott a Pécs Pride kérdésében, ám egyértelmű, hogy nem szeretnének ezzel kapcsolatban konfrontációt – közölték.
A pécsi önkormányzat megrendelésére a pécsiek pénzéből készült közvéleménykutatás részletes adatait tartalmazó dokumentum IDE KATTINTVA elérhető, vagy itt tanulmányozható:
Több mint ezer pécsit kérdeztek meg a Publicus Intézet kérdezőbiztosai július utolsó és augusztus első napjaiban a Pécs Pride felvonulással kapcsolatban. A város lakosságára nem, életkor, iskolázottság és városrészi bontás alapján reperezentatív, telefonos felmérést a pécsi önkormányzat rendelte meg azért, hogy megtudja, a pécsiek miként gondolkodnak a homoszexualitásról, annak egyes közpolitikai vetületeiről és az első vidéki melegfelvonulásról.
Kifarolna az önkormányzat?
Az önkormányzati közlemény szövege alapján kifarolni látszik a pécsi önkormányzat az első vidéki pride mögül, legalábbis ez olvasható ki a kísérő szövegből. Vagyis,
mintha a mérésre hivatkozva – pontosabban az esemény „civilségére” hivatkozva – próbálná majd távol tartani magát a programtól az önkormányzat, és nem mondjuk azért, mert attól félnek: szavazókat veszítenek.
Ez azért is érdekes, mert a Pécs Pride egyik főszervezője lapunknak mesélt arról, hogy milyen segítséget és pozitív fogadtatást kapott az önkormányzat egyes főosztályaitól, amelyek megkeresték a szervezőket azzal, hogy miben segíthetnek.
A videón 07:30-tól látható, hallható ez a rész; és bár érezhetően óvatosan próbál beszélni az önkormányzatról a főszervező, de egyértelműen megerősíti, hogy volt egyeztetés az önkormányzattal, és többen is szimpatizálnak a programmal.