Ügyes trükköt eszelhettek ki a Városházán, hogy úgy tűnjön: nem tehetnek semmiről. Pedig nagyon is! A korábbiakkal ellentétben immár "államinak" nevezi a pécsi önkormányzat azokat a víziközmű-fejlesztési munkákat, amelyek egyebek mellett most éppen Kertvárosban vannak, folytatódnak. Azt igyekezhetnek sugallni, mintha az állam lenne az oka a kényelmetlenséggel járó felújításnak. A valóság az, hogy ez egy önkormányzati projekt, amire az állam adta a pénzt, de Pécs szerződött a kivitelezővel, Pécs adja ki a különféle engedélyeket, Pécsnek kell kommunikálnia a munkák alatt a lakossággal és Pécsé lesz az elkészült vezeték is, amit a Tettye Forrásház üzemeltet.
Hónapokig tartó útfeltúrásokat és emiatt közlekedési káoszt tapasztaltak tavaly nyáron és kora ősszel a pécsiek.
Szinte nem volt olyan hét, hogy ne érkezett volna tucatnyi panasz a városban tapasztalható kaotikus állapotok miatt, amelyek az összehangoltság legkisebb jelét sem mutatták.
Kapcsolódó cikk:
Okulva a lakossági elégedetlenségből, tapasztalatokból, vélhetően most ezt a negatív érzetet szeretné elhárítani, magától minél messzebb tolni a pécsi városvezetés azzal, hogy „államinak” próbálnak nevezni egy olyan beruházást, amit korábban még nem így neveztek, hiszen az Pécs projektje.
Péterffy polgármester, de a város cége, a BIOKOM is úgy adta hírül ugyanis, hogy „újabb szakaszokkal folytatódnak az állami víziközmű-fejlesztési munkák Kertvárosban. Ezúttal a Megyeri úton, a Pláza csomópontban történik meg az új szennyvízvezeték nyomvonalának a kialakítása, ahol északi irányból a vásártér felől, valamint délről, a Nagy Imre út felől érkező csőszakaszok a csomópontban kialakítandó aknában találkoznak majd a tavasz folyamán.” A több mint 8 milliárdos program az Északmegyer dűlőben két nyomvonalon, valamint a Megyeri út – Nagy Imre út útszakaszon zajlik, és a tervek szerint a Pláza csomópontban március 11-től kezdve 8 hétig tartanak majd a munkák.
Az állam fizet, de ez Pécs projektje
Több százmilliárdos programban segíti az állam a települések víziközmű-fejlesztéseit országszerte. Pécs – és hat szomszédos település – 2016-ban nyújtott be pályázatot azért, hogy bővíteni, korszerűsíteni tudja az agglomerációs csatorna-hálózatot. Pécs nyert és bekerült a programba, azaz gyakorlatilag az állam finanszírozza a fejlesztést, az önkormányzat(ok) ehhez képest csak jelképes összeggel szállnak be. A program egésze 22 milliárd forint, ennek egy része folyik még mindig Kertvárosban is – most éppen a Pláza csomópont környékén.
A konzorciumi szerződést 2022-ben írta alá Péterffy Attila, miután azt 2021 őszén jóváhagyta a Jogi és Ügyrendi Bizottság, amelynek elnöke Kunszt Márta, a DK politikusa volt.
A projekt Pécsé, Pécs is pályázott és kért pénzt (vagyis bekerülést az állami támogatottak közé), és kapott is pénzt. Egyebek mellett ebből költöttek ingatlanra, terület-előkészítésre, építésre, eszközbeszerzésre is. 2022 tavaszán pedig az önkormányzat a projekt kommunikációs tervét is elfogadta.
Az állam a kifizetésen túl – szokásosan – a projektmenedzsmentet intézte, például a projekthez kapcsolódó beszerzési, közbeszerzési eljárásokat is lefolytatták. Ezek azonban már régen lezárultak, a kivitelezővel pedig Pécs le is szerződött. Sőt, az önkormányzat már 271 millió forintnyi ÁFA-t is visszaigényelt már egy tavaly novemberi döntéssel.
Pécs tehát a program végső kedvezményezettje, tevékeny alakítója és részese!
Erre a konzorciumi szerződés is részletesen kitér:
Összefoglalva, a helyzet tehát az, hogy
- önkormányzati utakon, útszakaszokon
- önkormányzat által kiadott (pl. bontási) engedélyekkel végeznek munkákat,
- Péterffy Attila által aláírt kivitelezők szerződés szerint.
- A munkákat Pécsnek kell kommunikálnia,
- az önkormányzati tulajdonú BIOKOM ellenőrzi,
az önkormányzati tulajdonú Pécsi Városfejlesztési Zrt. szakmai kontrollja mellett,- és az önkormányzati tulajdonú Tettye Forrásház az üzemeltető, szolgáltató, vagyis a városé lesz minden vezeték.
Korábban még büszkén hirdette Pécs sajátjaként
Érdemes felidézni, hogy a „pellérdi szennyvíztisztító” projektjét, ami ugyanilyen konstrukcióban készült el, és azt sikerkommunikációként tolta a pécsi önkormányzat – máig így szerepel a város honlapján. Ott úgy kezdték a beszámolót, amiből teljesen kimaradt az „állami” szó is, hogy „Pécs városának az utóbbi évek egyik legnagyobb környezetvédelmi beruházása az önkormányzat tulajdonában lévő és a TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt. üzemeltetése alatt álló szennyvíztelep megújítása.”
Kerestük a BIOKOM-ot és a városvezetést is
Kérdéseinkkel megkerestük a BIOKOM-ot és a városvezetést is. A BIOKOM mindössze úgy reagált, hogy „az önkormányzatot érintő kérdésekben a BIOKOM NKft. nem tud választ adni”, ami azért is érdekes, mert pár napja még a BIOKOM kommunikált ebben az ügyben. Ha a városvezetés válaszol, cikkünket frissítjük, vagy újat írunk.
Pontosítás
Cikkünk megjelenése utána a Pécsi Városfejlesztési Zrt. azt közölte lapunkkal, hogy PVF Zrt. nem vesz részt a cikkben említett KEHOP projekt megvalósításában. A Társaság a KEHOP-2.1.11-21-2022-00014 kódszámú, Víziközmű-hálózatok átalakítása hatékonyságnövelő fejlesztése Pécsett című projekt megvalósításáért volt felelős, amely projekt sikeresen zárult 2023. decemberben.