Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Pincérsztrájk, vonat Eszékre, gyereket gázolt a villamos, feltámadási körmenetek - ilyen és ehhez hasonló történetekrről számolt be a korbeli újság 1923 húsvétján.

Zajlott az élet 1923 húsvétján Pécsen, számos érdekes hír jelent meg a korabeli újságokban a város életéről. Ezekben a napokban leginkább a városi pincérsztrájk foglalkoztatta az embereket, mert az előre betervezett húsvéti ebédek ezért maradtak el az éttermekben.

Pincérsztrájk Pécsett. A pécsi pincérek ma reggel meglepetésszerűen sztrájkba léptek. Az egyezkedő tárgyalások értesülésünk szerint csak az ünnepek után indulnak meg.

— Megszűnt a pécsi pincérsztrájk. A pincérsztrájk ma délután kölcsönös engedékenység mellett békés megegyezéssel véget ért s már este 7 órakor munkába is állottak s igy a hatósági közvetítő tárgyalás elmaradt. Az alkalmazottak és főnökök között folyó tárgyalás során különös előzékenységet tanúsított Prantner Jenő vendéglős. A megegyezés szerint a százalék rendszer továbbra is fennmarad. A kávéházi pincérek, akik nem kapnak természetbeni élelmezést heti 1500 Koronát, a vendéglőbeli pincérek, akik élelmezésben is részesülnek I. rendű éttermekben heti 400, II. r. éttermekben 300 Koronát kapnak”.

A Nádor Hotel

A város igazi ünnepi lázban égett, rengetegen vettek részt a húsvéti körmeneteken.

„A feltámadás gyönyörű ünnepét méltóképen ülte meg ma Pécs városának hivő keresztény társadalma. A feltámadási körmenetek hatalmas embertömeget vonzottak s az összes templomok megteltek imádkozó lelkekkel. A székesegyháznál gróf Zichy Gyula megyéspüspök vezette a feltámadási körmenetet a katonaság, hivatalok, egyesületek impozáns részvétele mellett. A belvárosi, az Ágoston téri és ferencrendi templomok körmenetein is ugyancsak hatalmas tömeg hullámzott.”

Fotó: Fortepan/Kieselbach Tamás

Húsvétkor robbant be a hír, hogy ismét járhatnak a vonatok az elszakított Dél-Baranyába.

„Hosszas tárgyalás után végre közvetlen vasúti összeköttetés létesült Baranya elszakított részeivel. A Máv pécsi üzletvezetőségének közlése szerint húsvétvasárnapján, április 1. napján a magyar államvasutak felveszik Magyarbólyon át az SRS. államvasutakkal a személy, poggyász és áruforgalmat. A személy és poggyászforgalom céljára az 1901. és 1902. számú gyorsvonatok közvetlenül Eszékig, az 1911. és 1912. számú személyvonatok pedig Baranyavár—Pélmonostorig fognak közlekedni, Az 1901. sz. gyorsvonat először április 2-án indul Eszékről 4 óra 50 perckor, Pécsre érkezik 8 óra 2 perckor.

A menetidő 1923-ben 3 óra 8 perc volt, ma 2 óra 6 perc, ami valjuk be, nem túl nagy javulás, ha azt nézzük, hogy 100 év telt el.

A Pécsi Nemzeti Színház telt házzal készült a húsvéti előadásokra.

„Húsvéthétfőn is csakúgy, mint vasárnap, három előadás van a színházban. Délután 3 órakor mérsékelt árakkal Farkas Imre táncos operettje, a Debrecenbe kéne menni, este 7 órakor Puccini operája, a Pillangókisasszony este 10 órakor, éjjeli előadásul Savolt nagyszerű vígjátéka, Kékszakáll nyolcadik felesége kerül színre.”

Fotó: Jurányi Attila/Fortepan

A koncertre vágyókat igazi világsztár szórakoztatta, egyenesen Svédországból érkezett operaénekesnő szórakoztatta a közönséget.

„VALBORG SVÄRDSTRÖM, a svéd csalogány hangversenye kétségkívül a pécsi zenei évad legkimagaslóbb zenei eseménye lesz. Az istenáldotta művésznő, akinek egészen egyedülálló képességeiről a háború előtt többször volt alkalma meggyőződést szereznie zenekedvelő közönségünknek, művészi kvalitásaihoz méltó nagyszerű műsort állított össze ez alkalomra. Mozart, Jargefeld, Grieg, Beckmann, Wolf, Brahms, Schubert, Strauss Richard, Lange és Alfvén dalokat fog előadni. Külön érdekességet fog adni az estnek, hogy az északi dalokat svéd és finn nyelven eredeti szövegükben fogja énekelni.

Tragédiákból sem volt hiány az ünnepek alatt, a rendőrség és a mentők is dolgoztak.

Elütötte a villamos. Nagy riadalmat okozott ma délben az Irgalmasok utcájában, hogy a városháza felé haladó villamos elütötte Mátrai Ernő 12 éves elemi iskolás fiát. A baleset úgy történt, hogy Mátrai Ernő két kis pajtásával a gyalogjárón rendetlenkedve haladt és taszigálták egymást. Mátrait abban a pillanatban löktette az egyik pajkos pajtása, amikor a villamos odaért. A fiút a villamos elütötte, de a mentődeszka felfogta. A kocsivezető is nyomban megállította a villamost és így a fiú szerencsére csak kisebb zúzódásokat szenvedett a jobb lábán. A mentők beszállították a közkórházba.

Marólúgot ivott. Húsvét másodnapján a kora reggeli órákban egy fiatal pécsi leány akarta eldobni magától az életet. Az illető M. I. 17 éves háztartási alkalmazott, aki marólúgot ívott. A mentők beszállították a közkórházba, ahol megállapították, hogy a sérülései súlyosak.

Akkor még a becsület is közelebb állt az emberekhez, olyannyira, hogy képesek voltak nyilvánosan az újságok hasjábjain bocsánatot kérni egymástól.

Forrás: Régi Pécs, Dunántúl, Fortepan