Újra Leányvásár Pécsváradon! A háromszáz éves múltra visszatekintő hagyományt országosan is ismert előadókkal koronázza meg a város. Színpadra lép többek közt a Bagossy Brothers, Punnany Massif, Szikora Róbert és a Kozmix is. A három nap védettségi kártya nélkül élvezhető, igaz a színpad előtti elkerített részhez szükség van az oltást igazoló dokumentumra.
Mi is ez a leányvásár?
Pécsváradon a török kiűzése után, 1696-ban összesen 18 (12 magyar, 4 szerb és 2 német) család maradt. Bár a területre megkezdték a németek betelepítését, a különböző népcsoportok „maguk közül” választottak párt maguknak.
Veszélybe került a magyarság?
Mivel a református magyar közösség kisszámú volt, hamar felismerték, hogy az egymás között házasodásnak komoly veszélye van.
Felöltöztették a leányokat, mézeskalácsszívvel „megvehették” őket
Így ősszel, amikor mezőgazdasági munkák véget értek, az új bor is a pincékbe került és a gesztenye is megérett, alkalmat teremtettek a fiatalok ismerkedésére. Meghívták a távoli rokonokat a környékbeli falvakból, sőt még a Sárközből is.
Párizsból érkezett szoknyákba öltöztették a pécsváradi lányokat
A gesztenyéből jó bevétele is származott a családoknak, amit a leányok pompás ruhájára költöttek. Az 5-6 alsószoknya fölé húzott tarka szoknyához olykor Párizsból is rendeltek anyagot. Az édesanyák gondosan felöltöztették eladósorba került lányaikat, hiszen a viselet a család anyagai helyzetét is kifejezte. A szépséges ruházat akár 20-25 kilogrammot is nyomott.
A lányok összekapaszkodva sétáltak az utcán, „karikába” álltak és daloltak énekeltek
A karikázó helyi jellegzetességként maradt fenn. A legények megnézhették a lányokat, kiválaszthatták a szívüknek kedvest, akivel az esti bálban kicsit közelebb is kerülhettek egymáshoz… Másnap, a pécsváradi nagyvásárban megvásárolhatták a mézeskalácsszívet, mint jegyajándékot. Aztán télen, a „dologtalan” időben, a disznóvágások gazdag kínálatával meg is tarthatták a lakodalmat.
Az idei Leányvásár programja: