Kapu Tibor egyedi mezt kapott a Nemzeti Kosárlabda Akadémián – rögtön ki is próbálta!
Címlap Sport A Lakers és K...

Nem mindennapi vendége volt ma délután a Nemzeti Kosárlabda Akadémiának és Rátgéber Lászlónak, hiszen két magyar űrhajós, Kapu Tibor és Cserényi Gyula látogatott el az NKA Arénába. Ugyanakkor, mondhatni, nem volt ebben semmi különös: a június végétől július közepéig a világűrben száguldó Kapu ugyanis gyerekkora óta rajong a kosárlabdáért, nem mellesleg ért is a játékhoz, úgy dobta a büntetőket, hogy még Rátgéber mester is csettintett. Szép pillanatok voltak ezek!

Az hamar látszott, hogy a magyar űrhajóst, Kapu Tibort pillanatok alatt lenyűgözte a létesítmény, az NKA Aréna, a Fűzy Ákos pálya. Miközben Rátgéber László irodája felé sétált, olyan áhítattal nézte a játékteret, a gyűrűk világát, hogy világos volt, legszívesebben ott „domborítana”, ott mutatná meg, mire képes.

Ennek is eljött az ideje…

Rátgéber László irodájában másodpercek alatt összekapcsolódott a kosárlabda és az űrhajózás. A legendás edző elmesélte, hogy 1995-ben Houstonban volt a csapatával, amikor bajnok volt a Rockets (Ez a Hakeem-korszak? – kérdezett vissza rögtön Kapu), és elmentek a NASA-hoz is, mert őt magát is nagyon érdekelte az űrhajózás. Előkerült Michael Jordan, „felbukkant” a beszélgetés során egy Moszkvában megjelent orosz asztronauta, szó esett a hiperbárikus kamra jótékony hatásairól, valamint a hypoxiáról, továbbá arról is, mennyi kondiedzés van az űrben. Kapu Tibor elárulta, hogy gyerekkorában a suliban kosarazott Nyíregyházán (Kovács Tibor tanár úrral), azóta hobbi, „abban viszont nagyon komoly mintegy húsz éve”.

Később az is kiderült, hogy az örök kedvenc a Lakers, játékosként pedig Kobe Bryant visz mindent. Percekkel később pedig az lett nyilvánvaló, hogy Kapu Tibor tényleg konyít a kosárlabdához. Sőt! Hamar magára kapta az akadémiától kapott egyedi mezt, és már ment is a pályára, ahol Meleg Gergő, a magyar válogatott centere, az NKA Universitas Pécs játékosa, valamint Rátkai Eszter, az akadémia növendéke, U20-as Európa-bajnok, az NKA Universitas Pécs felnőtt csapatának tehetsége várta. A büntetőzés közben Rátgéber László megjegyezte, bizony látszik, hogy Kapu nem ma kezdte (szépen visszafelé pörgött a labda, ahogy kell), aztán súgott néhány tanácsot az űrhajósnak, aki a következő két büntit be is vágta.

Ilyen az, amikor valakinek jó edzője van, mondta Rátgéber, amire persze kitört a nevetés! Tibort alig lehetett lehozni a pályáról, nagyon élvezte ezeket a pillanatokat, és a végén meg is kérte Meleg Gergőt, hogy ugorja át, és zsákoljon egyet – Meleg kegyetlenül meg is tette!

Az „utolsó negyedben” a vendégek meglátogatták a Dr. Hepp Ferenc Rehabilitációs és Regenerációs Központot, ahol nem csak megnézték a tényleg világszínvonalú eszközt, a hiperbárikus kamrát, hanem néhány perc erejéig be is ültek oda. A kilépés pedig olyan volt, mintha visszatértek volna az űrből: Kapu Tibor és Rátgéber László ott álltak az űrhajó ajtajában, és „megérkeztek”…

Nagy találkozás volt ez!