Címlap Állatvilág VARJAS ERDŐ! ...

VARJAS ERDŐ! „Menedékerdőt” alakítana ki és oda terelgetné a pécsi varjakat a Biokom

Szia varjú, erdő érdekel?
Cikkünk frissítése óta eltelt 2 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Erdőritkítással, élelemmel és fészekanyaggal várják a tollasokat a Biokom által kijelölt "varjas erdőben" - szólt a városi cég péntek délutáni közleménye.

A kérdés, vajon a varjaknak tetszik-e az új "pecó" ötlete.

Bízunk benne! 

„Két menedékterületet jelöltünk ki a varjak számára (azaz a Biokom azt szeretné, ha a tollasok ide átrepülnének és ezért mindent meg is tesznek – a szerk.). Az egyik

a Pécsi köztemető déli erdősávja, amely közel van a varjak táplálkozóhelyeihez, viszont távol a sűrűn lakott területektől, így biztonságos menedéket kínál számukra. Itt már egy kisebb varjúkolónia is él, amely segítheti az újabb madarak beilleszkedését.

– A második menedékterület a Tüskésréti út, és a Biokom városi csemetekertje mellett található nyaras, amely jelenleg sűrű és bozótos, de táplálékforrásuktól nincs túl messze, és lakótelepektől is ideális távolságban helyezkedik el.”

– szól a Biokom közleménye (amit úgy tudunk, azért is adtak ki, mert egy szekszárdi újságíró érdeklődött a pécsi módszerről. Választ nem kapott, de a közlemény most megérkezett).

„A célunk, hogy a varjak számára olyan biztonságos, zavartalan környezetet alakítsunk ki, ahol képesek élni és szaporodni, miközben a pécsi lakosok számára is nyugodt mindennapokat garantálunk” – írja a biokom a közleményben.

ÉLELEMMEL IS CSALOGATJÁK MAJD A VARJAKAT, HOGY AZ ERDŐBE KÖLTÖZZENEK!

Emellett a TÜSKÉSRÉT közelében található terepet is rendezik. „Társaságunk megkezdte a nyaras átalakítását, az aljnövényzet eltávolítását, az erdő ritkítását és fészekanyag kihelyezését. Ezen kívül az őszi hónapokban a varjak intelligenciájára építve etetőanyagot is kihelyezünk használaton kívüli szemetes konténerekbe, hogy még kedvezőbb feltételeket biztosítsunk itt számukra.

Bő tíz évvel ezelőtt Kertváros határában létezett egy „Kis-erdő”, amely a varjak számára biztonságos életteret biztosított. Ez volt az a terület, ahová az 1980-90-es évekbeli, csaknem teljes kiirtásuk után a ma már védett állatok visszahúzódtak. Az erdő eltűnésével a varjak elveszítették fészkelőhelyüket, és kénytelenek voltak a kertvárosi lakótelepi területeken fészkelni. Ez pedig konfliktusokat okozott a lakosság és a madarak között.

A közlemény – bízva a happy endben – az alábbi sorokkal záródik:

„A munkálatok jelenleg is zajlanak, és bízunk benne, hogy a kialakított menedékterületek vonzó alternatívát nyújtanak majd a varjak számára, miközben hosszú távon biztosítják a természet és az ember békés együttélését”.

Így legyen!