Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Igen sajátos érveléssel magyarázta ennek okát Péterffy Attila, aki szerint ezen nincs mit gondolkodni. Szavai komoly megrökönyödést váltottak ki.

Egyelőre csak vágyálmok és nagyszabású tervek szintjén létezik a pécsi akvapark, és ez jó ideig minden jel szerint így is marad

– hiszen az önkormányzatnak nincs pénze erre, és egyelőre az államnak sincs. Mindezek ellenére nagyon elkötelezettnek látszik Péterffy Attila amellett, hogy legyen végre a városnak is egy élményfürdője – és jelentős összegeket is elköltöttek már erre az álomra.

A jövőbeli pécsi akvaparkot azonban csak és kizárólag egy 200 szobás szállodával együtt tudják elképzelni, mert azt állítják: enélkül fenntarthatatlan lenne a strand.

A képviselők egy része szerint azonban nem biztos, hogy egy wellnesshotelre kellene kérni állami tízmilliárdokat, hanem inkább pécsi gazdaságfejlesztésre, ami bevételt jelentene az önkormányzatnak és munkahelyeket a pécsieknek, a dolgozó pécsiek pedig a városban költenék el a pénzüket – akár az élményfürdőben. A turisták mellett.

Péterffy azonban ezt másként gondolja, szerinte

azért nem érdemes helyi gazdaságot fejleszteni, hogy több iparűzési adóbevétele legyen Pécsnek, amit az állam elvisz

– magyarázta, meglehetős döbbenetet kiváltva ezzel a gondolkodásával.

Mutatjuk a közjátékot nagyon röviden, ami a legutóbbi, témában rendezett közmeghallgatáson zajlott le:



(Megjegyzés: a videóban egy közel 60 perces vitából származó legfontosabb, leglényegesebb pár percet mutattuk be, a teljes vita ITT visszanézhető.)

Azt fontos tudni a témában, hogy Építési és Közlekedési Minisztériumot (ÉKM) az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény miatt tagként be kell vonni egy projektbe akkor „ha európai uniós forrásból finanszírozott projekt keretében állami építési beruházás valósul meg”. „Amennyiben a minisztérium nem lép be konzorciumi tagként a projektbe, úgy erről írásban nyilatkozik.” Ha viszont belép, akkor az állami építési beruházás építtetőjét – annak beleegyezésével – a miniszter jelöli ki. Ha a miniszter építtetőt nem jelöl ki, akkor az építtető a minisztérium. Az ÉKM korábban közölte, szívesen segítik a pécsi akvaparkot, és azt, amit és ahogy a pécsiek elképeltek, és a tárca vállalta az építtetést. Persze mindez egyelőre inkább szimbolikusnak, vagy elvinek tekinthető, mert mindkét fél deklarálta, hogy pénzük egyelőre nincs.

A pécsi városvezetés most azt próbálhatja elérni, ha pár milliárdos állami támogatásból megterveztethetné a létesítményt – első körben.

A teljes projekt ütemezése egyébként így nézne ki a városvezetés szerint (mobiltelefonon kattintani kell a linkre a PDF olvasásához):


Marsalkó Péter (ÖPE), a belváros független önkormányzati képviselője azt kérte,

készüljön egy alapos felmérés a város jelenlegi szállásadói körében arról, hogy mit szólnának egy 200 szobás új hotelhez és hogyan érintené az ő helyzetüket.

Ő ugyanis úgy látja, 70 évnyi tapasztalattal, hogy a városban van elég szálláshely, ráadásul a Palatinus Hotelt most újítják fel (szintén állami támogatásból) teljesen, és a Nádor Szállóra is sor kerül ezt követően. Hozzátette: egyszer már évekre kiürült a pécsi belváros az Árkád elindulása miatt, el kellene kerülni azt, hogy most a pécsi szállodák menjenek tönkre egy elhibázott, túlfújt projekt miatt.

Péterffy Attila megígérte, hogy Kincses Márk, a Gazdaságfejlesztési Főosztály turizmusért felelős vezetője áll Marsalkó rendelkezésére a témában.

Csizmadia Péter, a Fidesz-KDNP-ÖPE frakcióvezetője szerint észszerűbb lenne egy olyan léptékű élményfürdőben és pluszban sportmedencékben gondolkodni, amit a pécsiek megfizetni és használni is tudnak, örülnek neki, de állami tízmilliárdokat a fölöslegesnek tűnő wellnesshotel helyett inkább a helyi gazdaság pörgetésére kellene kérni.

Mert ha jól megy a pécsieknek, van jól fizető és biztos megélhetésük, akkor elsősorban a városban költenek majd. Vagyis a „pécsi pénz” Pécsen marad.

A polgármester szerint azonban az ő szakértőik szerint egy akvapark csak akkor fenntartható, ha szálloda van mellette.

Azt egyelőre nem lehet tudni, ezt a majdani wellnesshotelt ki kaphatná meg üzemeltetésre – vélhetően az élményfürdővel együtt.