Címlap Arc Túlárazások, ...

Túlárazások, rokoni szálak – Fék nélkül szórta a pénzt Vári Attila idején a vízilabda-szövetség

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A 24.hu birtokába került a Vári-korszakról készült átvilágítási jelentés, amit már az utód, a szintén olimpiai bajnok Madaras Norbert rendelt meg. Ebből kiderül, hogy Vári vezetése idején a vízilabda-szövetség darabonként 25 ezer forintért vett galléros pólókat, ilyenekért most 8 ezret fizet. Vásároltak egy 93 milliós Mercedes buszt is, amit üzemeltetésre tovább adtak, és a bérlőnek fizettek a használatáért, majd végül az új vezetés csak féláron tudta értékesíteni. Várinak ugyanakkor nem sikerült minden: a sószobát, a szaunát és a jakuzzit például már nem tudta beépíttetni a szövetség margitszigeti irodájába.

Ezzel a stabilitással és szakmai színvonallal nyugodt szívvel tudom átpasszolni a labdát

– fogalmazott 2022. októberi lemondásakor Vári Attila, a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) elnöke, amikor átadta a stafétát utódjának, Madaras Norbertnek, akivel együtt voltak tagjai az athéni olimpián győztes pólóválogatottnak. Ám a 24.hu birtokába került, Madarasék által megrendelt átvilágítási jelentés szerint a kétszeres olimpiai bajnok Vári 2018 és 2022 közti elnöki időszakában a szövetség átláthatatlanul, szinte fék nélkül szórta a pénzt.

93 milliós busz és veszteség minden kilométerrel

A szövetség 2019-ben 219 ezer euró plusz áfáért – mostani árfolyamon 93 millió forintért – vásárolt meg egy használt Mercedes-Benz Tourismo 15 RHD típusú, 42 üléses turistabuszt. A jelentés szerint Váriék a buszt bérbe adták a Baranya vármegyében működő Horváth és Társa Kft.-nek, amely üzemeltette, karbantartotta és tárolta a járművet. A jelentésben számos helyen tűnnek fel pécsi kötődésű vállalkozások, Várit pedig sok szál köti a vármegyeszékhelyhez, 2019-ben a Fidesz jelöltjeként indult a polgármesteri posztért, és volt helyi képviselő, illetve az önkormányzati cég, a Pécsi Sport Nonprofit Zrt. vezetője is.

A dokumentum azt nem vizsgálta, miért volt szüksége a szövetségnek a buszra (hiszen ingyen utazhattak a Volánnal), de azt megállapította, hogy négy év alatt csupán néhány alkalommal használták, és az ezzel kapcsolatos költségeket az üzemeltető kiszámlázta az MVLSZ-nek. A buszt a szövetség kilométerenként 50 forintért adta bérbe. Jelenleg egy ekkora busz bérleti díja piaci alapon kilométerenként 450–600 forint.

A jelentés szerint a szövetséget minden megtett kilométer után veszteség érte, miután a busz értéke a megtett kilométerek során nagyobb mértékben csökkent, mint amennyit az üzemeltető a bérleti díjjal kompenzált.

A céggel egyébként 2020 márciusában a Pécsi Sport Nonprofit Zrt. is személyszállítási szerződést kötött, néhány hónappal azután, hogy Vári távozott az önkormányzati cég vezérigazgatói székéből.

Húszezres pólók

Az MVLSZ a Breitling Sport Kft.-től 2020 és 2022 között nettó 378 millió forint értékben szerzett be sportfelszerelést. A szövetség által meghatározott benchmark árakat figyelembe véve e beszerzések költsége 160 és 200 millió forint körül mozgott volna, így a szerződés nettó 178–218 millió forint többletköltséggel járt. A jelentésben megjegyzik, hogy a Breitling Sport Kft.-vel 2020-ban kötött szerződés árlistájában egyes ruhadarabokra a kedvezményes ár magasabb volt, mint a termék normál ára. A vizsgálatot lefolytató cég arra jutott, hogy az így beszerzett sportruházat átlagosan 152 százalékkal került többe, mint a benchmarkban szereplő árak.

A szövetség új vezetése új árajánlatokat kért be az új sportruházatokra, a legjobbat a Diapolo ruházatot forgalmazó Dr. Megyesi Pharma Kft. adta, de szerződést kötöttek a Dorkóval is. Összehasonlításképpen:

amíg a Breitling galléros pólójának darabja 25 ezer forint volt, addig a Dorko felsője 8127 forintba kerül.

A mérkőzéseken használt úszónadrág a breitlinges időben 20 ezer forintba került, most már csak 13 ezer forint. Az MVLSZ-nek ráadásul nemcsak a ruhákért kellett fizetnie, hanem a már legyártott ruhák tárolásáért is – havi 100 ezer forintot. Az új vezetés ezt a szerződést is felbontotta.

A Breitling Sport Kft.-t gründoló PK Invest Ingatlan Zrt. – amely 2021 óta Pannoncorp Zrt. néven fut – jelenleg ugyancsak kényszertörlés alatt áll. Ez a cég 2019-től 2021 februárjáig az Audit-Controll Kft.-n keresztül Péter Márta érdekeltségébe tartozott, akit a felszámolóbizniszből ismerhet az üzleti világ, az egykori nagyágyú, - a Pécsen jól ismert cég, a városban baloldali oligarchaként is közismert Varga Jenő érdekeltségébe tartozó - Vectigalis Zrt. alapembere volt. 2021. februártól azonban átvette a PK Investet a Prevent Workout Csődtanácsadó Kft.

Rokoni szálak

Az MVLSZ-nek évek óta működik egy weboldala, a waterpolo.hu. Vári azonban úgy gondolta, szükség lenne egy másikra. Le is fejlesztették Vezér Tamás volt operatív igazgató rokonával a waterpolonew.webpont.com oldalt, ez azonban soha nem működött.

A rendszer tervezési fázisban maradt, az MVLSZ a versenyeztetése során nem használta. Vezér Tamás tájékoztatása szerint a mögöttes szerverre a kommunikáció számára kerültek fotók, videók tárolásra, azonban ezeket nem adták át az MVLSZ részére

– tudatta a szövetség jelenlegi elnöke a 24.hu-val.

A számlákból és a könyvelési anyagokból kiderült, hogy a szövetség 8 millió forintot fizetett ki weboldal fejlesztésére, ezt követően pedig havonta közel 2 milliót üzemeltetési díj jogcímen a pécsi székhelyű Felanetre Kft., valamint a Webpont Informatikai Kft. részére. A Felanetre Kft.-nek 2023 óta Vezér Tamás az ügyvezetője, míg évek óta vezető tisztségviselője Vezér András. A Vári-időszakban Vezér Tamás operatív igazgató volt a vízilabda-szövetségben, korábban pedig a pécsi Fidesz-frakció sajtófelelőseként dolgozott, Vezér András az ő rokona.

A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy a Felanetre a 2021-es és 2022-es árbevételének teljes egészét az MVLSZ-től kapta.

A dokumentum szerint a webfejlesztést a kft. vezetője és Vezér Tamás be is mutatta, ekkor derült ki, hogy nemhogy használatközeli állapotban nincs, a jelenlegi rendszernél is sokkal kevesebbet tud, így a szövetség a következő teljesítési igazolást már nem is írta alá.

Takarítás és technika többszörös áron

A Vári-időszak előtt az Auriel Szolgáltató Kft. látta el a takarítási feladatokat a szövetségben. A jelentés szerint nem volt panasz a munkájukra, Váriék mégis egy másik vállalatot, az ESG Holding Zrt.-t bízták meg a munkával, hogy az végül „ugyanazt a szolgáltatást” többszörös áron nyújtsa. Az ESG Holding a volt III/II-es tiszt, Tasnádi László, a harmadik Orbán-kormány rendészeti államtitkárának érdekeltsége. Ezt a szerződést egyébként még Vári Attiláék szüntették meg. Madarasék aztán az Álomtiszta Kft.-re bízták a takarítási feladatokat,

ez a cég 2023-ban havonta 696 ezer forintért végezte el azt a munkát, amit Tasnádi cége már 2019-ben is 900 ezer forintért látott el.

A GÉPBÉR-Színpad Kft. biztosította a szövetség rendezvényein a közvetítést, a hang- és fénytechnikát. A jelentés szerint csak a LED-panelek beszerzése 305–375 millió forint többletköltséget okozott az MVLSZ-nek, az ajánlatokon szereplő tételeknél pedig számos esetben a piaci ár többszörösét számláztak ki. Egy 2021-es U15-ös Európa-bajnokságra adott ajánlatban például nettó 830 ezer forint szerepelt egy aggregátor napi bérleti díjára, így 12 napra közel tízmillió forintot fizettek érte. Az átvilágítási jelentés szerint egy hasonló teljesítményű aggregátor napi bérleti díja piaci áron 25 ezer forint, vagyis 12 napra 300 ezer forint.

A szövetség egy LED-perimeter berendezést 76 millió forintért vásárolt meg a kft.-től. Ezt a beszerzést ugyan megversenyeztették, de a jelentés szerint „a két másik induló ajánlatai mögött valós teljesítési szándék nem állt.” A szövetség még az eszközök tárolására is havi 800 ezer forintot fizetett ki a cégnek. Az MVLSZ új vezetése elszállította a LED-eket a cégtől, és már piaci alapon hasznosítja, így 2023-ban 14 millió forint bevétele származott ebből.

A közvetítésekhez szükséges technikához hasonlóan a beszerzett informatikai eszközök ára is 20–35 százalékkal magasabb volt a piaci árnál. A 430 ezer forintba kerülő laptopok például a számlán 583 ezer forintért szerepelnek. A jelentésből kiderül az is, hogy Váriék marketing-, pr- és rendezvényszervező szolgáltatásokra nem kértek be ajánlatokat, az egyik megbízott cég pedig az a Prestige Marketing Kft. volt, amit 2020-ban alapítottak, és amelynek a tavalyi év végéig Bunkoczi László, az ismert tereprali-versenyző is a tagja volt. (Bunkoczi egy másik cégével, az Art Group Marketing Kft.-vel is szerződést kötött a szövetség.) Az MVLSZ új vezetése az összes pr- és marketingszerződést felbontotta, és a saját munkatársainak adta át a korábban kiszervezett feladatokat.

Kicsi tao

Az MVLSZ 2020. május 2-án kötött szerződést a Pro-Firm Solution Kft.-vel tao-elszámolások ellenőrzésére. A jelentés 2023-as megírásáig a cég 44,9 millió forintot számlázott ki úgy, hogy közben a szövetség négy, majd végül öt főt vett fel erre a feladatra. A kft. árbevétele nettó 39 millió forint volt 2021-ben, amiből 20 milliót a vízilabda szövetségnek köszönhetett. A cég tulajdonosa a Magyar Labdarúgó Szövetség támogatáskezelési osztályának vezetője, Varga József Lajos. Varga szerint irreleváns, hogy az MLSZ-nél dolgozik, és kérdésünkre azt mondta, hogy ő, pontosabban a felesége egyeztetési, koordinációs feladatokat látott el. Hozzátette, az MLSZ-től nem kellett ehhez engedélyt kérnie, mert a cége, azon belül pedig a felesége látta el ezt a feladatot – aki korábban és most is a vízilabda-szövetségnél dolgozott, illetve dolgozik.

Madaras Norbert a megválasztása után azonnal megszüntette az együttműködést ezzel a céggel is, a tao-ellenőrzési feladatokat már a szövetségen belül végzik.

(via 24.hu)