Három tűzoltóautót is elindítottak a Mecsekre szombat kora este. Az egységek hihetetlen gyorsasággal – már amennyire lehet a szerpentinen haladni ezekkel több tonnás járművekkel – közelítették meg a helyszínt. A bejelentés arról szólt, ég egy menedékház.
A helyszínre érve azonban kiderült: szalonnát sütöttek, méghozzá ellenőrzött körülmények között.
A bejelentés téves volt. Az egységek visszafordultak.
Különbséget kell tenni a téves jelzés, a vaklárma és a megtévesztő vagy valótlan bejelentés között.
- Téves jelzés például az, amikor a tűzoltóság a helyszínre vonulva füstöt észlel, de kiérkezve felügyelet melletti égetést talál.
- Vaklárma az, amikor a tűzoltóság a bejelentés alapján a helyszínre vonul, de tüzet, vagy tűzre utaló jelet nem talál.
- Valótlan, vagy megtévesztő jelzés pedig az, amikor valaki szándékosan, szórakozásból vagy önérdekből hamis, nem létező káreseményről tesz bejelentést.
Emberéleteket is veszélyeztethetnek a megtévesztő jelzések
A megtévesztő (azaz valótlan jelzés) esetén a helyszínre vonulás és a helyszín átvizsgálása közben lehetséges, hogy egy másik helyszínen valódi káreset történt, és a valótlan bejelentés eszközöket és beavatkozókat von el a tényleges kárelhárítástól, ezzel akár emberéletet, jelentős anyagi javakat veszélyeztetve. A hamis riasztásokra vonulásnál a tűzoltóságoknak jelentős költsége is keletkezik. Tehát az, aki szándékosan valótlan vészhelyzetről tesz bejelentést, minden esetben kárt okoz.