Panaszos közleményt adott ki Pécs polgármestere. Péterffy Attila azért panaszkodik, amiért – a hazai nagyvárosokhoz hasonlóan – Pécsnek (is) idén 4,56 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulást kell befizetnie a központi költségvetésbe. A polgármester „elítéli” azt is, hogy az állam inkasszálja a az első negyedéves tétel egy részét: 483 millió forintot az önkormányzat számlájáról.
A pécsi polgármester panaszáradata azért is érthetetlen, mert idén összességében közel 1 milliárddal kevesebb pénzt kell az önkormányzatnak az állam kasszájába fizetnie, mint tavaly – akkor pedig még nem panaszkodott a városvezetés. Ebből az a kérdés adódik, hogy hová tűnt az a pénz a város kasszájából, ami tavaly még ott volt?
Tavaly – a választási kampányban – Péterffy Attila nagy csinnadrattával jelentette be, hogy idő előtt fizette ki a város a Páva-hitel utolsó törlesztőjét az államnak (1,75 milliárd forintot), ezzel Pécs végre felszabadult. Emellett Pécsnek 2024-ben 3,89 milliárdot kellett szolidaritási hozzájárulásként befizetnie a központi költségvetésbe. Vagyis tavaly ez a két tétel azt jelentette, hogy összesen 5,64 milliárd forintot fizetett be Pécs az államkasszába. Az idei összeg pedig „csak” 4,56 millárd, azaz 1,08 milliárddal kevesebb, mint tavaly (hiszen már nincs törlesztőrészlet).
Pécs idei költségvetése egyébként az 50 milliárdot súrolja, felülről.
Trükkös matek
Péterffy azt írta: „a kormány 2021 óta von el forrásokat több magyarországi településtől, jellemzően nagyobb városoktól ‘szolidaritási hozzájárulás’ címen. Az összeget a helyben élő polgárok vállalkozásainak adóereje alapján állapítják meg. Pécstől 2021-ben 1,4 milliárd forintnyi helyben befizetett adót vont el ilyen formában a kormány. Az összeg folyamatosan nőtt, 2025-ben már 4,56 milliárd forintnyi állami sarcot kénytelen fizetni Pécs önkormányzata a helyi vállalkozások adójából”.
Azt azonban a a polgármester már nem tette hozzá, hogy
a hozzájárulás összege azért nőt, mert a főleg a páva-érában Pécsre települt és azóta beindult gyárak és vállalkozások miatt jelentősen több iparűzési adóbevétele lett a városnak, mint 2020-2021 előtt volt.
Az új vállalkozások kiépülése és a termelés megindulása (és az így befizetett iparűzési adó) miatt lett jelentősen több pénze az önkormányzatnak már tavaly és tavalyelőtt is – ezért is tudta gyakorlatilag gond nélkül törleszteni az állami hitelt a városvezetés, egyebek mellett.
Fontos kérdés, hogy miért jelent most problémát az önkormányzatnak ez a szolidaritási hozzájárulás kifizetése, miközben tavaly nem jelentett problémát ennél sokkal több pénz befizetése az államkasszába?
Igyekszünk kideríteni a városvezetéstől, hogy mi erre a hivatalos válaszuk, és hogyan tudják feloldani ezt a látszólagos ellentmondást. Amint sikerül válaszokat szereznünk, beszámolunk róla.