Címlap Balhé KERTVÁROS: ha...

KERTVÁROS: hatalmas halmokban áll a lombhulladék – zavarja a lakókat

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Hatalmas területen halmozták fel a Kertvárosban keletkezett lombulladékot a Postavölgyi út mellett. Az üres önkormányzati telkekre lerakott hulladék helyenként a 2-3 méteres magasságot is eléri. A Pécs Aktuál kint járt a helyszínen és megkereste az ügyben illetékes Biokomot. A városüzemeltetési cég leírta: a szállítási és gyűjtési költségek csökkentése miatt jártak el így.

„Lombhegyek” nőttek ki az árpádvárosi réten

Nem mindennapi látvány egyben, ennyi lombulladékot látni! Kertvárosban, egész pontosan Árpádvárosban helyenként a 2-3 méteres magasságot is eléri a „lombhegy”, ami szép apránként lett egyre nagyobb egy üres réten.

Olcsóbb így, ezért van itt!

A Pécs Aktuál megtudta, a fákról lehulló faleveleket a Biokom helyezte ide, mert így olcsóbb a szállítási és gyűjtési költség. A városüzemeltetési cég így a költséghatékonyság miatt nem a hulladékudvarba, hanem a mellé, egy üres telekre „depózta” össze a tetemes mennyiségű falevelet. A telek az önkormányzaté.

A lakók aggódnak a lombhulladék miatt

A Pécs Aktuál úgy tudja, hogy a Biokomot ez ügyben már keresték. A környéken élőknek ugyanis feltűnt, hogy az üres réten egyre nagyobb a lombulladék. Volt, aki a tűztől tartott (mondván ha itt marad, akkor ez egyben meggyulladhat nyáron), más pedig attól, hogy az egyszer már összegereblyézett falevelet újra szétfújja a szél. Megnyugtatunk mindenkit! Ezt az állapotot tavaszig kell elviselni – a Biokom tájékoztatása szerint.

Árpádváros

A Pécs Aktuál kérdéseire a Biokom az alábbi válaszlevelet küldte, amit változtatás nélkül közlünk!

Pontosan milyen hulladék ez és honnan került ide? Úgy tudjuk, ez a városban összesöpört falevél. Igaz ez?

Csak lombhulladék és a BIOKOM NKft. közterületi zöldhulladék-gyűjtéséből származik. A Kertvárosban összegyűjtött lomb egy része.

Miért ide helyezték, milyen céllal és meddig lesz itt?

A szállítási és gyűjtési költségek csökkentése miatt több városrészben ún. aldepókat alakítottunk ki a lombhulladék befogadására. Ezek várhatóan korai tavaszig maradnak fenn. Akkor egyszerre, költséghatékony módon szállítjuk el az összes falevelet.

Azért ezen a területen alakítottuk ki ezt az aldepót, mert ez egy önkormányzati terület, amelynek nincs használati értéke. Ez egy több hektáros, fás, bokros ingatlan, amely az útról nem látszik, nem zavarja a lakosságot és a Biokom munkatársai számára jól megközelíthető, ami megkönnyíti a szállítást.

Lehet-e tudni, hogy ez kinek a területe?

A hulladéklerakó melletti területről van szó (pirossal jelöltük)

Minden esetben, az összes ilyen jellegű aldepónál, önkormányzati tulajdonról van szó és ezeket a területeket a Városházával egyeztetett módon jelöltük ki.

A Biokom megjegyzi: ez jó az állatoknak

Ez a módszer egyébként nemcsak a költség- és a munkahatékonyság szempontjából előnyös. Az avar depóniák ökológiai célokat is szolgálnak, mivel a téli időszakban áttelelő búvóhelyül szolgálnak a sünök, gyíkok, vagy éppen a hasznos rovarok számára. A levelek között rejtőzködő rovarok és giliszták pedig a madarak számára is élelemforrást jelentenek a hidegben. Fontos szempont még, hogy tavaszra ennek az avartakarónak a nagy része lebomlik, tehát a talajba bekerülve javítja annak tápanyagtartalmát.

Ezt a módszert egyébként máshol is alkalmazzák, például Budapesten, ahol a Főkert is így jár el.

VIDEÓNK a helyszínről: