Címlap Arc Tudtad? Ez a ...

Tudtad? Ez a szék Kozármislenyről kapta a nevét!

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Nem véletlen mondják Baranyára, hogy az ország aranya! Ófalun találkoztunk Anna nénivel, aki olyan mesterséget űz, amit egykoron sokan, de ma már - úgy tudjuk - egyedüliként végez az országban. A székfonó asszony mesélt a "Kozaris fonásról", ami Kozármislenyről kapta a nevét!

Szinte biztosak vagyunk abban, hogy ilyen vagy ehhez hasonló székkel mindenki találkozott már a családban. De az vajon eszünkbe jutott-e róla, hogy ez a szék

kézzel és Baranyában készült?!

A parasztszékeknek nevezett ülőalkalmatosság múltja a II. világháborúra vezethető vissza, de mielőtt belemennénk ebbe nézzük, mi köze van a kozármislenyieknek a székekhez!

„Kozaris fonás”, azaz a Kozármislenyiek találmánya?

Ezt a fonást nevezik Kozaris fonásnak – mondja Anna néni

A parasztszékek fonása különböző lehet. De van egy fonás, amit Kozármislenyből hoztak Ófalura, ahol a fonók megtanulták ezt és elnevezték Kozarisnak – mesélte Anna néni.

Anna néni 40 éve tanulta meg a székfonást gyermeke kedvéért

Anna néni 40 éve fon székeket, ő mesélt a Kozarisról

Az Ófalun élő Kehlmann Józsefné gyermekének szeretett volna először széket fonni. Ezért megtanulta a mesterséget és még ma is űzi.

Nyáron hűt, télen fűt ez a szék

A fonás 4-5 órás folyamat egy babaszéknél

– Nyáron hűt, télen melegít. Ez az előnye van a fához képest. Ugye, ez gyékényből van, ami a halastavakban nő – részletezte Anna néni.

A parasztszékeket a II. világháború után kezdték Ófalun gyártani. Mivel a faluban faesztergálásnak már nagy múltja volt, ezért a szépen megmunkált fákból ilyen székeket készítettek és készítenek a mai napig. Anna néni 40 éve tanulta meg a székfonást és azóta is űzi ezt a mesterséget.

– A II. világháború után csak a férfiak csinálták, aztán a ’70-es elején, mikor bútorgyár is volt a faluban, az asszonyok is megtanulták – meséli Anna néni.

A férfiak sokáig házaltak vele

Mára azonban már csak Anna néni van, aki fonással foglalkozik Ófalun. Olykor az ország másik pontjára is elviszik őt, hogy javítsa fel az öreg bútordarabokat.

A székek között különböző formájú és nagyságú is található. Egy ilyen babaszéket 4-5 óra alatt elkészítenek. Érdekessége, hogy

teljesen természetes alapanyagból van,

se ragasztást, lakkozást nem alkalmaznak. Sőt, a folytonos fonásnak köszönhetően egyetlen hosszú szálból áll az egész ülő rész. 

20 évig bírja a fonás

A baranyai település érdekessége még, hogy az elmúlt években több fiatal házaspár választotta Ófalut, így a zsákfalunak nem csökken, hanem nő a lélekszáma.