Nagyon fontos, hogy a járványügyi intézkedéseket az oltási hajlandóság- és oltott személyek számának növekedésével tudjuk csak visszaszorítani - nyilatkozta Jakab Ferenc, Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője az ATV Heti Napló című műsorában.
Gőzerővel dolgoznak
Jakab Ferenc arról beszélt, hogy elsődleges céljuk, hogy hatásos terápiát, illetve gyógyszerkísérleteket végezzenek. Ez tavaly március óta történik, valamint az alapkutatással foglalkoznak.
Nem kell egyből megijedni a kínai vakcinától
A pécsi virológus elmondta, hogy jelenleg Kínában több vakcinát is fejlesztenek, ezek közül a Sinopharm két projektet is futtat. Ebből az egyik nem vált be, viszont a másik elérte a 75-80 százalékos hatékonyságot. Nem mellesleg a klinikai vizsgálati fázisok első két szintjén már túl is van a vakcina, ami jó előjel. Nem kell megijedni az elsőgenerációs vakcináktól – tette hozzá.
„Azt tudom mondani, hogy első-, másod és harmadgenerációs vakcinák között van különbség, de a legnagyobb baj, ha elkapjuk a vírust, súlyos betegséget szenvedünk és kórházba kerülünk”
– mondta Jakab Ferenc.
A brit mutáns
A vírus maga közel 70 százalékkal gyorsabban és agresszívebben terjed, de ez nem okoz jelentősebb klinikai változást a tudomány állása szerint. Szerinte azért okozhat több halálesetet a brit variáns, mivel jobban terjed.
Mikor lesz vége a rémálomnak?
– Én azt gondolom, hogy rá fog menni az évünk még erre szerintem. Nagyon fontos, hogy az oltási hajlandóság- és oltott személyek számának növekedésével tudjuk csak visszaszorítani a járványügyi intézkedéseket. Senki se gondolja azt, hogy elindul az oltás és akkor eldobhatjuk a maszkot, a távolságtartást és minden visszaáll a régi rendbe – szögezte le Jakab Ferenc.
Ahogy az oltás erősödése felfelé megy, szépen vissza lehet szorítani a járványügyi intézkedéseket, de ez még idő – tette hozzá.