Címlap Baranya Négylábú dokt...

Négylábú doktorok is „gyógyítják” a pécsi gondozóotthon demenciával küzdő lakóit

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Váratlan eredményeket érnek el a pécsi Szent Lőrinc Gondozóotthonban a kutyás terápiákkal – mondta Kiss Andrea. Az intézmény mentálhigiénikusa szerint a négylábú doktorok nemcsak mosolyt csalnak az arcokra, hanem emlékeket is előhívnak a szellemileg leépült betegekből. Ez pedig egyáltalán nem mindennapi. Sőt, van olyan páciens, aki a kis kedvenc miatt kezdett újra beszélni.

A Pécs-közeli Szent Lőrinc Gondozóotthonban súlyos demenciával küzdő időseket is ápolnak. Az emlékezetzavarban szenvedő idősek között nem ritka a 85, de akár a 90 év feletti lakos sem. Hozzájuk járnak a kutyadoktorok!

Az érintés, simogatás olyan emlékeket hoz elő az idősekből, amelyek jótékony hatással vannak rájuk

Pamacsfülűek, a négy lábon járó csodák

Akár így is nevezhetnénk az örökmozgó, mégis szelíd terápiás kutyákat, Nudlit és Tapit. Ők heti 50 percben foglalkoznak idősekkel, aminek pár alkalom után már az eredményei is látszanak.

Az érzelmi állapot mellett javítja a kognitív funkciót is

Akadt olyan beteg, aki csak a kutyák miatt kelt ki az ágyból – mondta a terápiát végző Farkas Tamás

– Azok a lakók, akik már nem nagyon kommunikálnak verbálisan, a kutyák társaságában megnyílnak. Ezért olyan információkat is megtudunk tőlük, amiket nem mondanának el. A kutyára képesek kivetíteni érzéseiket – mondta Kiss Andrea mentálhigiénikus.

Látom félsz, látom egyedül vagy

mondják, miközben a kutyákat simogatják. Ez az érzés, ez a félelem gyakori az ilyen típusú betegségnél.

„Tornáztatni” is tudják az izomsorvadásban szenvedő időseket

– Sok olyan beteg és idős van, akinek már nincs kedve a kezét felemelni, mert úgy érzi, nem képes rá. De amikor a kutyának kell eldobni a labdát, bizony megteszi. Ilyen esetekben észre sem veszi, de a mozgás megtörtént – mondta Farkas Tamás, a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület vezetője.

A kutyusok még a járókeretet is használják, hogy felvidítsák az időseket

A memóriát is megmozgatják

– A demencia előrehaladtával a beteg már nem képes új dolgokat rögzíteni. Azt vettük észre, hogy a kutyákra viszont emlékeznek, ez pedig nagy eredmény – hangsúlyozta Kiss Andrea.

Ajánlják a kutyatartást

Az idősebbeknek azért is ajánlják a szakemberek az állattartást, mert az érzelmekre gyakorolt hatással sok tekintetben javulás érhető el.

– Beszélnünk kell a tapintásról, a simogatásról, amit idős korban már ritkábban tapasztal az ember, pedig nagyon nagy szükség van rá. Egy kutya – abban az esetben, ha képes ellátni a gazdija – ebben is segíthet.

Retriever, spániel és a bohókás állatok

– Terápiás kutyának olyan kutya alkalmazható, aki szereti az embereket. Vannak fajták, akik alkalmasabbnak tűnnek, például a labrador, retriever, akiket gyakran használnak. De ha bohókás a kinézete, az már fél siker – mondta Farkas Tamás.