Pécsről, a Koch Valéria Iskolaközpontból indult útjára az a Vándorkulcs, ami a németek 300 évvel ezelőtti betelepítését és a hazát jelképezi.
A 18. század folyamán érkeztek telepesek erre a területre
1722-23 az az év, amikor a pozsonyi rendi országgyűlésben a főúri rendek a Habsburg családnak jóváhagyják a németek betelepítését Magyarország területére. Igaz, a betelepítés már zajlott egy ideje, de ez az a hivatalos időpont, amit kiindulási évnek tekintenek – hangzott el a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont megemlékezésén, amit a Vándorkulcs útjára indítása alkalmából tartottak.
Vándorkulcs, a haza képzeletbeli kulcsa
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) egyéves programsorozatot indított annak érdekében, hogy a hazai német közösségek településeinek, intézményeinek és tagjainak bevonásával méltó módon emlékezzenek meg a 300 évvel ezelőtti eseményekről.
– A Pécsett útjára indított Vándorkulcs a haza képzeletbeli kulcsa és egy ajtót nyit a telepesek számára. A ládika egy hartai festett bútor mása, ami körbejárja majd az országot. Azokhoz az iskolákhoz, egyesületekhez, német önkormányzatokhoz kerül majd egy-egy hétre, akik részt vesznek a programban – mondta Englenderné Hock Ibolya, az MNOÖ elnöke.