Trappista, tej, vaj, kávé, kolbász – ezek voltak a Jugoszláv bevásárlóturizmus legkedveltebb termékei a 80-as években Pécsen.Volt amikor csak trappistából 4 vasúti vagonnyit adtak el egy hét alatt. Ennyire nem lesz durva a helyzet, de a határ mentén már egyre több horvát jön át vásárolni.
Ki ne emékezne, hogyan rohanták meg a pécsi boltokat a „jugók” a 80-as években, amikor úgy hordták haza a friss élelmiszereket ellátási zavarokat okozva, mintha minden ingyen lenne. A horvát sajtó a napokban közölt kimutatása szerint annyira megdrágult az élet Horvátországban, hogy újra megindult a bevásáróturizmus a határ menti területeken. A magas árak miatt egyre többen vásárolnak üzemanyagot és élelmiszert Horvátországon kívül, különösen Magyarországon – olvasható az Index.hr beszámolójában. A kenyér 170, a tej 130, a vaj 210 forintal olcsóbb Magyarországon, a lap 13 leggyakrabban vásárolt termék árát hasonlíotta össze, amely alapján jól látszik, hogy egy nagy bevásárlásnál már több ezer forintot lehet megspórolni.
A horvátok, vagyis az akkori a jugoszlávok bevásárlóturizmusa a 80-as években okozta a legnagyobb felfordulást Pécsen. Akkor ellátási zavarok keletkeztek, annyian jöttek át vásárolni.
„Botrány volt tegnap a Konzum Áruházban. Délelőtt és kora délután több órára korlátozni kellett az áruházban a vásárlók szabad bejárását a jugoszláv vásárlók rohama miatt” – írja a Dunántúli napló 1989. november 9-i cikke. Mint az újság írja: „Miközben a napok egyre csak telnek, a baranyai üzletekben a helyzet változatlan. Jugoszláviai szomszédaink bevásárló rohama nemhogy csökkent volna, hanem még fokozódott. Már nemcsak személygépkocsikkal, de buszkaravánokkal is jönnek és a megye déli részein kívül például már Komlót is felfedezték, sőt Dombóvárig is eljutottak.”
„Becslések szerint a pécsi Konzum Áruház évi 1,3 milliárdos forgalmából 100 millió köszönhető a horvatoknak. Biró László, a Konzum igazgatója szerint a forgalom — éppen a turisták miatt – kiszámíthatatlan. A külföldiek gyakran tömegesen jönnek és lényegesen többet költenek, mint a magyar vevők. A kurrens cikkek: húsok felvágottak, sajtok, kávé.”
1987 karácsonya előtt már óriási problámát jelenettek a jugók, tumultus volt az élelmiszerüzletekben, sokaszor nem maradt áru a pécsieknek. Sok helyen, köztük a Domus parkolóban rendeztek be konténervásárokat a legkeresetteb termékekből.
„Mostanában heti 4—4,5 vagonnyi Szekszárdról érkezett trappista fogy el Baranyában, korábban ez a mennyiség egy teljes hónapra elegendő volt. Egyes üzleteinkben időszakonként hirtelen kifogy a sajt, a vevők bosszankodnak. Nagyevők lettünk? Szó sincs róla. Az élelmiszertöbbletek, a sajt, a vaj, a margarin és társaik a jugoszláv bevásárlóturizmus szatyraiban tűnnek el.”
Ekkor még a vámőrséget is meg kellett erősíteni a turisták miatt.
„Baranya és Somogy hat határátkelőjén százával érkeznek naponta a jugoszláv bevásárlók. Óriási mennyiségű árut igyekeznek átvinni, ezért megerősítették a vámőrséget, egy váltásban jelenleg 8—10-en teljesítenek szolgálatot. Korábban 3—4 nap alatt teltek meg a vámőrség hűtőtárolói elvámolt élelmiszerrel, most viszont naponta többször kell üríteni a hűtőket.”
A bevásárlóturizmusnak a horvát honvédő háború vetett véget és nagyjából 7-8 évig tartott. Erre még többen emlékeznek a Régi Pécs közösségi oldalán tett hozzászólásuk szerint.
„Szerintem már 1983-ban elkezdődött. A vásárcsarnoknál az edényboltban dolgoztam, mindent vittek, kuktát, étkészletet, szódásszifont, edényeket, poharakat. Belőlük éltünk, nem tudtunk annyit rendelni, hogy el ne vitték volna”
„A Konzummal szemben a sarkon is nyitottak üzletett a Jugóknak, ahol gyüjtő kartonba árulták a vajat, sajtot stb. Én óvodás korú voltam, és állítólag nagyon kiakadtam azon, hogy a jugók elviszik a boltból az összes sajtot.”
A bevásárlóturisták okozta nehézségekről a Városi Televízióban Dr. Takács Józsefet, a Vám- és Pénzügyőrség megyei parancsnokhelyettesét kérdezték, aki azonban a gondokon túl egy másik aspektusra is felhívta a nézők figyelmét. Történetesen arra, hogy a jugoszláv állampolgárok jelentős mennyiségű konvertibilis valutát hagytak a pécsi boltokban (a Konzum áruházban például augusztus hónapban 15 millió forint értékű konvertibilis valutát váltottak be), és – mint mondta – „ezért valamit adni is kell nekik.”
Forrás: Régi Pécs, Dunántúli Napló, Index.hr