Címlap Egészség Müller: Még n...

Müller: Még nem értünk a járványcsúcs tetejére

Cikkünk frissítése óta eltelt 3 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Európa már országaiban már a folyosón és minden elérhető helyen fekszenek az emberek. Magyarországon is extrém terhelés nehezedik az egészségügyre. Tervszerűen védekezünk, megvannak azok a lépések, amiket meg kell tenni a kapacitásbővítés esetén - mondta Müller Cecília, országos tisztifőorvos. 

Jelenleg az összes aktív ellátást nyújtó intézményben ápolnak koronavírusos beteget.

Gyakorlatra is el kellett menni az orvosoknak

Azokon a helyeken, ahol még nem láttak el koronavírusos beteget, ott a dolgozókat, orvosokat „tapasztalatcserére, gyakorlatra” küldték, hogy maximálisan el tudják látni a beteget.

Többletkapacitások is folyamatosan életbe lépnek

Ágy van, lélegeztetőgép van, személyzet korlátossága – mindenhol a világban – Magyarországon is adott.

„Rendkívül fáradnak az egészségügyi dolgozóink, személyzet.

Rögzíteni kell a pihenőidejüket pontosan, hogy bírják azt az extrém terhelést, ami az elmúlt napokban rájuk nehezdik”.

Motoron, biciklin kell-e maszk?

Újságírói kérdés érkezett arra vonatkozóan, hogy kell-e maszk biciklizés, rollerezés közben: Gépjármű vezetője nem köteles maszkot viselni, rolleren, biciklin sem kell maszkot viselni. Minden más – korábban bejelentett helyszínen – kell a maszk.

Hárman meghaltak egy siófoki otthonban

Három gondozott meghalt, 56 dolgozó közül 10-en, 99 gondozott közül 44 fő fertőződött meg egy siófoki intézményben.

Másodszor is megfertőződhetünk

Müller Cecília elmondta, hogy másodjára is el lehet kapni a betegséget. Különbözőképpen reagálunk a fertőződésre. De ha valaki átesett a betegségen, akkor

6 hónapig tekinthető védettnek.

Meddig fertőz egy pozitív személy?

Ha a betegség lecseng és 3 napja tünetmentes, akkor a WHO szerint ő már fertőzőképes vírust nem ürít. Ez csak az enyhe lefolyás esetén mondható el.

Ha súlyosan zajlott a betegség, akkor a klinikus mondja ki, hogy mikor nem fertőz.

De valaki több hétig is pozitív lehet, ugyanakkor 21 nap után már nem fertőz akkor sem, ha még produkál pozitív tesztet.

A koronavírus-fertőzésből gyógyultak vérplazma adásával segíthetnek a súlyos betegeknek

– hangsúlyozta az országos tisztifőorvos.

Müller Cecília elmondta, hogy az elmúlt 24 órában 5203 új fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta 152 659 embernél mutatták ki a vírust, ugyanakkor a gyógyultak száma egyre is nő, jelenleg 34 185-en vannak.

Vérplazma adásához a gyógyultak 10 százaléka termel kellő mennyiségű ellenanyagot – közölte. Minden gyógyult jelentkezhet, de klinikai vizsgálatnak kell megállapítania, hogy adhatnak-e vérplazmát – fűzte hozzá.
 

Teljes tájékoztató itt: