Címlap Egészség Pécsi virológ...

Pécsi virológusok szerint ideje beszélni a világjárványról

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Bár a WHO szerint még nem beszélhetünk pandémiáról (vagyis több kontinensre kiterjedő világjárványról), a koronavírus a szomszédban kopogtat. Február 25-re virradóan ugyanis hatan veszítették életüket az északnyugat-olaszországi Lombardia tartományban a vírus okozta fertőzés nyomán. A fertőzöttek száma meghaladja a kétszázat. Az eseményekre a pécsi virológia is reagált Facebook posztban.

Olaszországból hazatért utasok testhőmérsékletét mérik a milánói járat érkezése után a debreceni repülőtéren

A Virológia Pécs Facebook oldalán közzétett bejegyzést változtatás nélkül közöljük:

Újabb információk a kialakult helyzetről!

Ahogy a Kollégámmal (Dr. Kemenesi Gábor) készítettünk egy újabb frissítést a legújabb események kapcsán, avagy ismerkedjünk meg a pandémia fogalmával. Ahogy munkatársammal már többször megfogalmaztuk az egyik lehetséges forgatókönyv sajnos az, ami most zajlik a világban. Ezért arra gondoltunk ideje belemenni a részletekbe. Az elején leszögezném, hogy az egyéni fertőződés kockázata hazánkban továbbra is alacsony. Sajnos azonban Kínán kívül is nagyon megindult a vírus terjedése. Ne pánikoljunk, volt már ilyen a H1N1 és SARS kapcsán is, és várhatóan lesz is a jövőben, de mindenképpen oda kell figyelni. Ezért nagyon fontos, hogy ne a pánikról és bizalmatlanságról beszéljünk, hanem a tudatosságról!

„A lehetőségek ablaka a vírus terjedésének megállítására becsukódni látszik.” – fogalmazott egyik nemrégiben adott interjújában a WHO igazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. De lássuk, mit is jelent ez pontosan? Jelenleg Olaszországban, Dél-Koreában (Észak-Korea?-jogos kérdés, de nem tudjuk) és Iránban vannak önálló terjedési láncolatok, amelyek hirtelen jelentős számú fertőzést okoztak (230, 833 és 61 eset). Ezen kívül fokozódik a helyzet Szingapúrban és Japánban egyaránt (89 és 159 eset). Ezeken a helyeken indokolt az aktív védekezés, amiben a helyi hatóságok útmutatásai is segítenek. Ezek az intézkedések nagyon jó alapot szolgáltatnak a többi országnak, ha esetleg ott is megjelenne járványos formában a betegség.

De mit is jelent az aktív védekezés?

  • Tömeg kerülése amennyiben lehetséges (amennyiben nem, N95 vagy FFP2 / FFP3 maszk viselése szemüveggel),
  • rendszeres kézmosás (kézfertőtlenítővel kiegészítve),
  • arcunk érintésének kerülése,
  • tárgyak, eszközök rágásának mellőzése (furcsának tűnik, de sokan csináljál: toll/ceruza vége, szemüveg szára, stb.),
  • változtassunk az üdvözlési szokásainkon: kerüljük a kézfogást, a felesleges puszit,
  • hatósági figyelmeztetések és utasítások betartása (szervezettség).

Elérkezett az a pillanat, amikor (pánik- és félelemkeltés NÉLKÜL!), de a szakembereknek is meg kell változtatni a kommunikációs stratégiáit! Továbbra is fenntartjuk azon állításunkat, hogy hazánkban nincs tudomásunk fertőzött betegről és semmi okunk a félelemre, de fel kell készíteni a lakosságot arra is, ha Magyarországon is kialakulna egy önálló terjedési láncolat. Amit mindenkinek tudunk javasolni jelenleg az az, hogy tanuljunk meg felkészülni! Tudatosan, saját magunkat és másokat is folyamatosan emlékeztetve mossunk kezet napjában többször, használjunk kézfertőtlenítőt. Gyakoroljuk milyen, ha tudatosan nem piszkáljuk az arcunkat, az előbb említett aktív védekezéseket gondoljuk át, figyeljünk rájuk oda!

Mi várható tehát? Egyre valószínűbb, hogy a vírus újabb helyeken, területeken is megjelenik. Továbbra sem ez fogja az „emberiség végét jelenteni”, ugyanakkor komolyan kell vennünk, mert, ahogy mindenki láthatja, sokszor drasztikus intézkedéseket eredményez a vírus megjelenése. Ez sajnos mély gazdasági hatásokat is jelent globális léptékben is.

A poszt célja tehát a megfelelő kommunikáció elindítása, hiszen szakmai szemmel nézve minden eddiginél nagyobb esély van egy pandémiára, ideje beszélni róla.