Címlap Egyetem Kulcsár Tünde...
Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Kulcsár Tündével, a PTE Zöld Egyetem programkoordinátorával beszélgettünk az egyetem fenntarthatósági törekvéseiről, az elért eredményekről és a jövőbeni tervekről.
A Pécsi Tudományegyetem célja a fenntarthatóság szempontrendszerének beépítése az oktatásba, kutatásba, s e szempontokra fókuszál a cégekkel, vállalkozásokkal, civil szervezetekkel, helyi önkormányzatokkal közös kollaborációiban is. A fenntarthatóság kiterjed a környezet, a társadalom és a gazdaság területére egyaránt. A fenntartható fejlődési célok elérését szem előtt tartva az egyetem partneri együttműködéseket kezdeményez, és valósít meg. Napjaink információs zajában a Pécsi Tudományegyetem számára rendkívül fontos az együttműködő partnerekkel – az egyazon célért folytatott törekvések és tervezett programok által – a figyelem felhívása a fenntartható fejlődés minden aspektusára, illetve a szinergiákban rejlő lehetőségek kiaknázása.

A nemzetközi fenntarthatósági rangsorban (UI GreenMetric World University Rankings) évek óta az élmezőnyben foglal helyet a Pécsi Tudományegyetem. Mi a titka a sikernek?
A PTE a környezeti fenntarthatóság területén jelentős hazai és nemzetközi sikereket ért el. A helyi és regionális szintű mérséklési, alkalmazkodási és szemléletformálási törekvéseinek sikerességén túl, az elért eredmények magas társadalmi elfogadottságnak örvendenek. A Pécsi Tudományegyetem 2023-ban nyolcadik alkalommal mérette meg magát a „UI GreenMetric World University Rankings” nemzetközi programban. A PTE a világ „zöld egyetemeinek” élmezőnyében 85 országból, 1183 egyetem részvételével az előkelő 23. helyen végzett, és a rangsorban szereplő 12 magyar egyetem közül immár negyedszerre a legjobbnak bizonyult, továbbra is kiérdemelve a legzöldebb hazai egyetem címet.

A verseny és gondolatok közötti folyamatos inspiráció mellett a PTE arra ösztönzi a saját intézményét, hogy minden oktatási és kutatási terület foglalkozzon a fenntarthatósággal. A felsőoktatásban betöltött példamutató szerepe tovább kötelezi a Pécsi Tudományegyetemet, hogy folytassa a fenntarthatóságért tett erőfeszítéseit, kezdeményezője legyen a hálózatosodás folyamatának, és együttműködve a fenntarthatóságért elkötelezett magyarországi egyetemekkel, minél szélesebb körben népszerűsítse a fenntartható fejlődési célok elérésének fontosságát. Ebből a célból 2022-ben a PTE kezdeményezésére megalakult tizennégy magyar egyetem keretmegállapodása alapján a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platform. A szövetség célja a jó gyakorlatok megosztása, rendszeres, kollektív akciók szervezése, közös fenntarthatósági kurzusok bevezetése, és szorosabb együttműködés kialakítása a fenntartható fejlődés érdekében.

Ahogy az élet számos területén, úgy az oktatásban is egyre inkább fókuszba kerül a fenntarthatóság, a környezetvédelem. Miként jelenik meg ez a Pécsi Tudományegyetem képzéseiben?
A Pécsi Tudományegyetem olyan kreatív és inspiráló szellemi tér, ahol meghatározó jelentőséggel bír a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság. Ennek következtében a felsőoktatásban is egyre fontosabb a fenntarthatósági témák kurzusokba integrálása. A PTE minden karán találunk olyan képzéseket, ahol a fenntarthatóság horizontális témái megjelennek. A teljesség igénye nélkül ide sorolhatók az intelligens környezettechnológiák, a 3D technológia, a megújuló energia, a klímatudatos építészet témájú tantárgyak, a körkörös gazdaság, illetve fenntartható anyag- és energiagazdálkodás témakörei. Emellett működnek szakkollégiumok, ahol a fenntarthatóság témaköre kiemelt figyelmet kap.

Egyre nagyobb hangsúly helyeződik a fenntarthatósághoz kapcsolódó kutatásokra, illetve emelkedik a fenntarthatóság témakörében jegyzett publikációk száma is. Pár kiemelt fontosságú kutatási téma: gyökérzónás szennyvíztisztító rendszer; extenzív zöldtető; csapadékvíz-visszatartás; épület-energetikai és akusztikus komfort szempontok vizsgálata; települési szilárd hulladékból másodlagos tüzelőanyag előállítási eljárás; időjárásfüggő megújuló villamos energia tárolására alkalmas hidrogéntechnológiák, tüzelőanyag-cellás berendezések fejlesztése; vízpolitika és vízdiplomácia, illetve különböző orvostudománnyal és gyógyszerészettel összefüggő kutatások.

Milyen szerepet tölt be a PTE Zöld Egyetem Program a fenntartható fejlődési célok, valamint a fenntartható üzemeltetés felé vezető úton?
A PTE tevékenységéhez kapcsolódó szolgáltatások jelentős hatást gyakorolnak a környezetre. A hatások mérséklése és a környezeti változásokhoz való alkalmazkodás érdekében a Pécsi Tudományegyetem fókuszáltan törekszik a fenntartható fejlődés megteremtésére, illetve a fenntartható üzemeltetés biztosítására. Az ehhez társuló szemléletformálás felelőse a PTE Zöld Egyetem Program, amely egyben katalizátora a fenntartható fejlődési célok megvalósítását célzó zöld innovációknak.

A Pécsi Tudományegyetem Zöld Egyetem Programjának kezdeményezésére Zöld Kerekasztal – Zöld Brunch rendezvény került megszervezésre 16 szervezet (helyi vállalatok és intézmények) 24 résztvevőjének aktív részvételével. A rendezvény fő célja volt, hogy az ENSZ 17 Fenntartható Fejlődési Céljának megvalósítását és elérését elősegítő fejlesztések iránt elkötelezett pécsi intézmények, cégek, szervezetek részvételével kialakításra kerüljön Zöld Kerekasztal, melyen rendszeresen lehetőség nyílik a fenntarthatóság területén végzett jó gyakorlatok megosztására, új megközelítések megismerésére, valamint együttműködési lehetőségek feltérképezésére, közös akciók szervezésére annak érdekében, hogy a fenntarthatósági célokat szolgáló fejlesztések minél szélesebb körben elterjedjenek.

A hulladékgazdálkodási akciók, kampányok és intézkedések a „3R”-re (Reduce-reuse-recycle) épülnek: ösztönözve a hulladékcsökkentést, a termékek újrafelhasználását és az újrahasznosítást. Ez az a három fő irányvonal (sok más lehetőség mellett), amelyet a fogyasztási szokások átértékelésekor szem előtt kell tartani. A hulladékok szelektív gyűjtése már hosszú évek óta folyamatos a PTE-n, mely területen 2022-ben újabb lépéssel elindult a CseppetSem – használt sütőolaj-gyűjtő program is.

A vízgazdálkodás területén a víztakarékos eszközök alkalmazásában, szürkevíz hasznosításában is élenjár egyetemünk, például az uszoda vizének öntözésre való használatával, de vannak már szürkevízzel öblített szociális helyiségeink is az újonnan létrehozott intézményekben.

A közlekedés terén említendő, hogy a PTE már több éve kerékpárosbarát intézmény, és emellett jelentős elektromos gépkocsi flottával is rendelkezik, ami különösen a városon belüli intézményegységek közötti áru-, eszköz- és személyszállításban hangsúlyos.

A Pécsi Tudományegyetem küldetésének tekinti, hogy a hazai és a nemzetközi felsőoktatási piac magas szinten elismert intézményeként, a jövő generációinak jövőjét meghatározó környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság kiemelt tudásipari szereplője, a magyar kormány fontos képzési és kutatási partnere, valamint hazánk és Közép-Európa klímacéljait támogató üzleti és egyéb szervezetek számára jelentős kutatási szolgáltatásokat nyújtó tudásközpontja legyen.