Címlap Egyetem Már digitális...

Már digitálisan tartják nyilván a szőlőtőkéket a PTE borászati kutatóintézetében

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Magyarországon elsőként digitális szőlőtőke-nyilvántartó rendszert vezettek be a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetében. A chiprendszer bevezetésének célja a kutatások gyors hasznosítása, az intézetben összegyűjtött adatok rendszerezése révén a PTE és az agrárszektor versenyképességének növelése – közölte a felsőoktatási intézmény.

A PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetben elindított projekt gyakorlati oldalról, 21. századi megközelítésben, jövőorientáltan segíti a magyar szőlőtermesztést.

Dr. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy az adatalapú munka az agráriumban ma már nem kényelmi funkciót tölt be, hanem versenyképességi tényező. Ez ugyanígy van a termelésben, a szőlőnemesítésben, az élet valamennyi területén: az adat kinccsé, értékké vált.

Az intézetben őrzött génbank európai szinten is jelentős értéket képvisel, és a digitalizációs fejlesztés olyan komoly előrelépés lehet ennek fenntartásában és fejlesztésében, amely megalapozza a kutatómunkát, illetve európai és nemzetközi szinten is az adatok hozzáférhetőségét és azok felhasználását lehetővé teszi – foglalta össze a digitalizáció fontosságát dr. Teszlák Péter, a PTE SZBKI kutatási igazgatója.

A fejlesztés lényege egy RFID-chiprendszer, amely már kikerült a szőlőtőkékre és a génbanki állományban őrzött 1570 tétel terepi azonosítását teszi lehetővé pontos GPS-koordinátákkal. Az adatok egy felhőalapú adatbázisba kerülnek fel, amely jogosultságtól függően teljes hozzáférést, vagy csupán megtekintést biztosít a felhasználóknak. Az intézeti génbank teljes állományát betekintés szinten mindenki böngészheti majd, és rákereshet a különböző szőlőfajtákra.