Egyebek mellett a gyógyszerkutatások és az agrártudomány területén is alkalmazható, a makromolekulák szerkezetvizsgálatára is alkalmas infrastruktúra és szakmai tudásbázis jön létre több mint ötmilliárd forint értékben a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Richter Gedeon Nyrt. (Richter) együttműködésében.
Az egyetem 5,1 milliárd forintnyi támogatást nyert el egy országosan is hiánypótló, úgynevezett krio-elektronmikroszkóp (KrioEM) beszerzésére, valamint a berendezésen alapuló kompetencia központ kialakítására.
A PTE és a Richter konzorciális együttműködésében megvalósuló Krio-elekronmikroszkóp Kompetencia Központ célja, hogy – Magyarországon elsőként – „létrejöjjön makromolekulák szerkezetvizsgálatára is alkalmas infrastruktúra és szakmai tudásbázis, melynek alapja a legmodernebb készülék országosan egyedülálló és kiszolgáló egységeinek beszerzése”.
A központtal „világszínvonalú módszertani lehetőséghez jut valamennyi orvosbiológiai, élő és élettelen természettudományi területeken felfedező és alkalmazott kutatásokat végző egyetemi, akadémiai és ipari kutató”. Elsősorban a szerkezeti kémia, biokémia, biológia, biotechnológia, az anyagtudomány és nanofizika, virológia és gyógyszerkutatás-fejlesztés, valamint az agrártudomány területén jelent áttörést az új technológia.
A központban végzett vizsgálatok nemcsak az alapkutatás, de az alkalmazott kutatások területén is kiemelkedőek, „amelynek jelentős gazdasági és társadalmi hasznosulása is lehet a jövőben”.
(Fotó: Csortos Szabolcs)