Az utolsó utángyártott Mecseki Itóka is elfogyott a webáruházak polcairól, miután az egyik legnagyobb magyar italgyártó cég felhagyott a gyártásával és forgalmazásával. A városháza kezdeményezésére 2015-ben élesztették újra az italt, de nem aratott nagy sikert. A Pécsi Értéktárban ma is szerepel, pedig már évek óta nem gyártják. Az eredeti recept ma is az italt megalkotó patikus, Geiger Kálmán leszármazottjainál van, ezt nem tudta megszerezni a gyártó.
A pécsi értéktárba 2021-ben vették fel a Mecseki Itókát a kulturális bizottság javaslatára, akkor senki sem számított arra, hogy a gyártó megszünteti. Hiába szüntették be a gyártást, több internetes áruház kínálatában még évekig szerepelt, az utolsó üvegek november végén keltek el. A pécsi patikus, Geiger Kálmán által 1933-ban megalkotott Mecseki Itóka gyártása 2004-ben szűnt meg. 2015-ben Pécs város kezdeményezésére ismét elkezdődött a gyártás, és karácsonyra már meg is jelent a pécsi adventi vásáron és több étteremben, valamint a boltokban.
A receptet a Zwack Unicum Nyrt. őrzi, legalábbis ők ezt gondolják. Az történt ugyanis, hogy amikor Geiger italüzemét államosították, a patikus nem volt hajlandó a receptet átadni az Állami Likőripari Vállalatnak, amely megpróbálta kémiailag kielemezni, mi lehet a likőrben. Szerencsére az összetételre sosem jöttek rá, ezért alkottak valami hasonlót. Tényleg csak hasonlót, mert a család elmondása szerint a Mecseki Itókának nevezett kotyvaléknak semmi köze sem volt az eredeti Mecseki Gyógyitókához.
Geiger Kálmán 1992-es haláláig Stuttgart melletti házában rejtegette a receptet, majd az a gyerekeihez került. A pontos helye még most is titok a család többi tagja előtt – mondta lapunknak a patikus lánya, Geiger Sarolta, aki szerint az “igazi” Mecseki Itókát utoljára 1949-ben lehetett megkóstolni.
Geiger lánya azt állítja, teljesen más íze, színe és illata volt az eredeti, családi recept alapján készült italnak, mint annak, amit aztán az Állami Szeszipari cég gyártott. – Nem ilyen átlátszó, sárgás lötty volt, hanem sötét zöldes-barnás. Emlékszem még az ízére is, nem volt édes, inkább a gyógynövények íze dominált, és az alkoholtartalma is sokkal magasabb volt – emlékezett vissza Geiger Sarolta.
A másolat nem sikerült túl jól, egy visszaemlékezés szerint még 1977-ben is gyakorlatilag bármi mást szívesebben ittak, mint a Mecsekit: „Mecseki Itókát nem fogyasztottunk, az inkvizíciós kínzóeszköznek számított!” – írták egy korabeli interjúban.
A feltaláló patikus fiát hosszú kutatás után Stuttgartban értük utol, még 2016-ban beszéltünk vele. Ifj. Geiger Kálmán szerint apja receptje soha nem került ki a családból, azt ő is csak apja halála után ismerhette meg. Rajta kívül még ketten: a nővérei tudják a hozzávalókat, a füzet pedig egy titkos helyen, egy budapesti páncélszekrényben lapul.
„Apámtól mindent elvettek a háború után, a likőrgyárait is, de a találmányát csak lemásolták. Ellehetetlenítették az életét, ezért menekülnie kellett, itt Stuttgart mellett talált új otthonra. Meg akarta itt is csinálni a Mecsekit, de nem sikerült, mert az itókában lévő gyógynövények csak Pécsen és környékén találhatók meg.”
Geiger Kálmán, a pécsi sármőr
Geiger Kálmánt köztiszteletnek örvendő pécsi polgárként tartotta számon a helyi közvélemény, akit még akkor is „gyógyszerész úrnak” szólítottak, amikor már felhagyott eredeti foglalkozásával. Nagy műveltségű sármőr, igazi társasági úriember volt, akiért a város minden hölgyének szíve megdobbant. Példás családi életet élt. Nagyszerű mixer és likőrkészítő, remek vállalkozó és üzletember, valamint magát minden körülmények között feltaláló zseniális ember volt a korabeli visszaemlékezések szerint. Geiger Kálmán 1926-ban került a pécsi Arany Sas gyógyszertárba. Felesége Hamerli Teréz volt. Gyára felszámolását követően az ötvenes évek első felében dolgozott az államosított Magyar Likőripari Vállalat Unicum Likőrgyárában, gyártásvezetői beosztásban. Egy hozzátartozójának internetes családtörténete szerint „a kommunista rendszerben Székesfehérváron is dolgozott mint gyógyszerész”, majd Németországba költözött, és ott halt meg 88 éves korában. Pécsett helyezték örök nyugalomra.