Címlap Gazdaság Beszántaná az...

Beszántaná az önkormányzat hetilapját a pécsi Fidesz, a pénzt inkább a közbiztonságra költenék

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 hónap, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Izgalmas javaslattal állt elő a frissen megalakult Közművelődési, Kulturális és Közbiztonsági Bizottság fideszes többsége. Döntöttek ugyanis arról, hogy beszántják az évente 100 millió közforintba kerülő önkormányzati hetilapot, és az így felszabadult pénzt inkább a város közbiztonságának növelésére fordítják, mégpedig egészen konkrét terv mentén.

– Bizottságunk városi Közrendvédelmi Alap létrehozásáról döntött, amelynek célja a Pécsi Közterület-felügyelet megerősítése. Az alapba a költségvetési rendeletben eredetileg tervezetten felül 111.529.756 Ft-ot csoportosítottunk át a városlakók biztonságának szavatolása érdekében. Az alapban rendelkezésre álló forrásokból

a felügyelet létszámát 11 fővel megemeltük, növelve az utcáinkon járőrszolgálatot teljesítők, valamint a térfigyelő kameraközpontban szolgálatot teljesítő kollégák számát.

Az alap terhére 22 százalékkal megemeltük a szervezet dologi kiadásaira fordítható büdzséjét, amiből a rendvédelmi szerv gépjármű-állományának cseréjére, korszerű egyenruhákra és elöregedett PDA eszközök és rendészeti eszközállományának fejlesztésére költhet az intézmény. Emellett az alap terhére létrehoztuk a „városőrségi pótlékot”, amely – a garantált bérminimum törvény szerinti emelkedése révén betervezett béremelésen felül – havonta további bruttó 50.000 Forint többlet keresetet biztosít egységesen a szolgálat valamennyi munkatársának – tudatta Barkóczi Csaba (Fidesz), a bizottság elnöke.

Barkóczi szerint mivel a közterületi vandalizmus (rongálás, graffitik, stb.) éves szinten kimagasló költségeket ró Pécsre, ezért meggyőződésük, hogy „a Pécsi Közterület-felügyelet megerősítése és ezáltal az utcai károkozások visszaszorítása már rövid távon is megtérülő beruházást jelent a város számára”.

– A Közrendvédelmi Alap felállításához szükséges anyagi fedezetet is megteremtettük. Az alap felállításával párhuzamosan fenntarthatósági és környezettudatossági szempontokból, valamint a médiafogyasztási szokások megváltozása miatt javaslatot tettünk arra, hogy a Pécsi Hírek lap online hírportál formában üzemeljen tovább, így felszabadítva mintegy 90 millió Ft nyomdai és terjesztési költséget a fentebb ismertetett közrendvédelmi alap céljaira – magyarázta a fideszes politikus.



Fizetéseket is emelnének

A bizottság érdemi fizetésemelésről is döntött három pécsi kulturális intézmény esetében. A Csorba Győző Könyvtár dolgozóinak bérrendszerét az Európa Kulturális Fővárosa címet elnyert másik magyar nagyváros, Veszprém központi könyvtárának bérrendszeréhez igazítanák, ezzel pedig a pécsi könyvtárosok az országos ranglista első harmadába kerülnének – a mostani legkevesebbet keresők közül.

A Pécsi Kulturális Központ dolgozóinak vonatkozásában megállapította a bizottság, hogy az állomány túlnyomó többségének bérezése – differenciálatlanul – a garantált bérminimum szintjén áll; tehát a két diplomával rendelkező népművelők és a nem szakalkalmazott személyzet anyagi megbecsültsége között érdemi különbség nem tapasztalható.

„Ezért a Péterffy Attila polgármester által javasolt tervezethez képest az intézménynél bérekre és járulékokra fordítható költségvetési összeget az eredetileg tervezetthez képest

12 százalékkal megemeltük; azzal a megkötéssel, hogy az intézmény vezetője készítsen a múzeumhoz és a könyvtárhoz hasonló bérezési rendszert a dolgozók képzettségének és az intézménynél töltött munkaéveknek figyelembevételével

– részletezte Barkóczi Csaba.

A Janus Pannonius Múzeum dolgozói esetében pedig mintegy 100 millió Ft átcsoportosításával szeretnék rendezni a „páratlan tárgyi örökségének az utókor számára történő megmentését és megismertetését végző szakemberek megélhetését”.

Miből?

Nem csak a vakvilágba osztogatná a pénzeket a bizottság, ugyanis pontosan megjelölték, mi lenne a fedezete ezeknek a bérrendezéseknek. Eszerint, „az önkormányzat tulajdonában jelenleg üresen álló lakáscélú ingatlanokat – amelyek közüzemi számláinak rendezésére 80 millió Ft-ot tervezett be az önkormányzat – piaci alapon hasznosítsa a város, így állandó jellegű bevételt keletkeztetve, nem pedig felesleges kiadásokat generálva”. „Észszerűtlennek tartjuk ugyanis, hogy a város éves szinten közel félmilliárdot költ üresen álló önkormányzati tulajdonú ingatlanok közüzemi számláinak befizetésére, miközben a kulturális intézményhálózatunk dolgozóinak anyagi megbecsültsége méltatlanul alacsony” – magyarázta a bizottság elnöke. Hozzátette, további 100 millió forint „szabadítható fel” akkor, ha város eláll a Vasutas Művelődési Ház tervezett megvásárlásától.

„Álláspontunk szerint Pécsnek nem újabb művelődési házakat kell vásárolnia, amelyek fenntartása további kiadásokat keletkeztet és nehezíti városunk gazdálkodását, hanem a jelenleg meglévő kulturális intézmények dolgozóinak méltatlanul alacsony fizetését és a már meglévő épületeink leromlott infrastruktúráját szükséges rendeznie” – véli Barkóczi Csaba.

Bár a bizottság mindezekben döntést hozott, a végső szót, vagyis a zöld jelzést a Közgyűlésnek kell megszavaznia. Erre várhatóan csütörtökön kerül sor, így akkor derül ki: támogatják-e vagy sem a bérrendezést a képviselők.