A pécsi István-akna fénykorában Európa egyik legmodernebb bányája volt, több mint húsz éve azonban már csak egy horrorfilm díszletének lehetne jó. Az 1925-ben épült ipartelep a bánya bezárásakor megüresedett. Ennek már 31 éve. Őrzése azóta sem megoldott, az idő és a fosztogatások következtében pedig rendkívül lepusztult a terület. A nyolc darab objektumból álló épületegyüttest most eladásra kínálják, mintegy 50 millióért.
Mintegy 49 millió, 900 ezer forintra tartják Pécs lelakott ipari műemlékét, a szellemvárossá változott István-aknát. Az egykori bányatelep területén
nyolc bontásra ítélt objektum található,
a terület rozsdaövezeti besorolása miatt a hirdetők szerint sok lehetőséget rejt magában. A valóság ezzel szemben sokkal árnyaltabb, hiszen mivel műemléki védettséget élvez az épület, bontani nem lehetne, csak felújítani. A műemlékvédelemről szóló törvény alapján csupán részleges bontás engedélyezhető, ha az a műemlék hiteles állapotát eltorzító idegen részek eltávolítását, illetve a műszaki állagbiztosítás vagy életveszély-elhárítás érdekében szükséges elkerülhetetlen beavatkozásokat célozza.
Arra márpedig elég kevés az esély, hogy az új tulajdonos ugyanilyen állapotában – bányatelep formájában – hasznosítaná újra, megtartva a hajdani elrendezést, és az épületek funkcióját, valamint erre hajlandó lenne a vételár többszörösét pluszban rááldozni.
Nincs pécsi, aki ne járt volna itt
Mivel az ipartelepet a 90-es évek óta nem őrzik, a hátborzongató helyszín rengeteg érdeklődőt vonz. Az elhagyatott akna – bár bejárása a legkevésbé sem veszélytelen – igen népszerű célpont évek óta fotósok, filmesek, paintballosok, egymást ijesztgető tinédzserek, és a horrorisztikus helyszínek rajongói számára.
Most – elviekben – végre megszűnhet a pécsi szellemváros, reméljük mihamarabb gazdára talál a lehetetlen körülmények ellenére is.