Címlap Egyetem Épületeket zá...

Épületeket zárhat le a PTE a rezsivész miatt – Milliárdokkal lesz több a számla!

Cikkünk frissítése óta eltelt 2 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Az energiaárak brutális elszabadulása az egyetemeket is érinti. A Pécs Aktuál a múlt hét elején kérdéseket küldött a PTE-nek, mert arra voltunk kíváncsiak, milyen lépésekre készülnek: hogyan tudnak, akarnak spórolni, átállnak-e online oktatásra, illetve milyen intézkedések várhatóak.

Az egyetem válaszából viszont az derült ki, hogy nem igazán tudják, hogyan vészeljék át a következő hónapokat.

Akkor még ugyanis a PTE mindössze ennyit tudott válaszolni a rezsit érintő kérdéseinkre:

A Pécsi Tudományegyetem a hallgatók oktatásával kapcsolatban minden előírt és vállalt kötelezettségének eleget tesz. A rezsiköltségek vártható emelkedése az intézményt is érinti. Hogy milyen mértékben, arról az Egyetem szakemberei számításokat végeznek, jelenleg is zajlik a költségnövekedés felmérése. Az Egyetem mindent megtesz a zavartalan működés fenntartásáért, és minden esetben olyan megoldásokat keres, melyben semmiképp sem sérülhet az egyetemi hallgatók oktatáshoz való hozzáférése„.

A 24.hu-nak valamivel bőbeszédűbbek voltak. A lapnak adott válaszokból úgy néz ki, hogy

a legrosszabb esetben akár 10 milliárd forint nem tervezett kiadást jelenthet a Pécsi Tudományegyetem számára az energiaárak emelkedése

– közölte Miseta Attila.

Az intézmény rektora elárulta azt is, hogy egyelőre számolgatnak, mivel naponta változik az energiaár-prognózis, s vannak arra utaló jelek, hogy mégse ugrik akkorát az ár, mint amekkorát a gazdasági szakemberek egy része jövendöl. Emellett arra is van ígérete az egyetemeknek, hogy kap kormánytámogatást a növekvő energiaárak kezelésére. Hogy a központi költségvetés mennyit vállal át az egyetemeket sújtó energiaár-emelkedésből, arról még nem szivárogtak ki adatok.

A PTE Kancellária vezetője kijelentette: egyelőre még senki sem lát tisztán az energiakiadások dolgában, s a kancellária több megoldási javaslaton is dolgozik, és fontos tárgyalásokat folytat. Ennél több konkrétumot azonban Zalayné Cseresznyés Tímea nem mondott a lapnak.

Online oktatás nem, de épületlezárás jöhet

A rektor közölte azt is, az online oktatással nem igazán lehet spórolni, mivel a gyakorlati képzés miatt mindenképp fűteni kell, a tantermek világítása meg nem jelentős tétel – szerinte. Ebben tehát nem gondolkodnak. Ehelyett azt vizsgálják, hogy a PTE több tucatnyi épülete közül érdemes-e bezárni valamelyiket, amelyik kihasználtsága nem megfelelő, miközben fűtése drága. Eddig csak egy épület bezárása vagy részleges lezárása került szóba, ez a PTE szekszárdi karának a kollégiuma. Abban a kihasználtság 50 százalék alatt van, így elképzelhető, hogy a gázfűtésű épület egy részét használják csak, vagy bezárják az egész diákszállót, s az oda felvett hallgatóknak inkább albérlet-támogatást adnak.

A PTE működési és dologi kiadásainak összege eddig 42 milliárd forint volt, ebből a gáz 1 százalékot, a villamosenergia 2,5 százalékot jelentett. A 2022-es működési kiadásokból viszont a gáz elvisz 2,5, az áram pedig 10 százalékot. A kancellária adatai szerint már ebben az évben 3,6 milliárddal nő a PTE áram- és gázkiadása. A PTE még csak most ír ki közbeszerzést a 2023-as áram- és gázvásárlásról, és abban reménykednek, hogy olyan árban sikerül megállapodni, ami jelentős mértékben lefaragja a jelenleg prognosztizált kiadásokat - árulták el a lapnak.