Címlap Gazdaság Tállai szerin...

Tállai szerint több százezer vállalkozás és család életét könnyíti meg a kormányt

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

Százötvenezer kisvállalkozás, hatvanezer kisgyermekes család, több százezer vállalkozás mellett még többek között a hallgatók és a banki adósok életét is megkönnyítik a kormány gazdaságvédelmi intézkedései – tájékoztatta Tállai András pénzügyminiszter-helyettes az MTI-t kedden.

Az államtitkár kiemelte: a kormány folyamatosan vizsgálja a járványügyi és gazdasági helyzetet, hétről hétre hoz új döntéseket. A COVID-19 okozta veszélyhelyzetben a legfontosabb az élet-, illetve az egészségvédelem, ezért a kormány eddig több mint 600 milliárd forintot fordított a járványügyi védekezésre – mutatott rá Tállai András.

Kifejtette: a koronavírus-járvány egyszerre veszélyezteti az emberek életét, idéz elő válsághelyzetet a gazdaságban, ezrek veszítik el munkájukat, családok kerülnek nehéz helyzetbe. A gazdaságvédelmi intézkedések éppen ezért szinte mindenkit érintenek. Világszerte példaértékű a hitelmoratórium, amely közel kétezermilliárd forintot hagyhat több százezer banki adósnál. Ezt egészíti ki az adó- és a bírósági végrehajtások felfüggesztése, amelynek egyik legfontosabb elemét, a kilakoltatások elhalasztását emelte ki az államtitkár.

Az adóügyi könnyítésekre kitérve Tállai András jelezte, hogy ezek között vannak célzottak, amelyek a koronavírus-járvány káros gazdasági hatásainak leginkább kitett ágazatoknak segítenek, illetve olyan intézkedések, amelyek minden gazdasági szereplőt érintenek. A kisadózó vállalkozások tételes adójánál a négyhavi adóelengedés több mint 151 ezer olyan kisvállalkozást érint, akiket a globális koronavírus-járvány miatt kialakult krízishelyzet a leginkább sújt. Négyhavi járulékot nem kell befizetnie számos nehéz helyzetbe került cégnek sem, ahogy a vállalkozások munkavállalóitól csak csekély mértékű járulékot vonnak le. A Pénzügyminisztérium számításai szerint ez utóbbi intézkedés mintegy 220 ezer dolgozó munkájának megőrzését segítheti.

Az összes vállalkozást érintő adóváltozások közül a szociális hozzájárulási adó csökkentését emelte ki. Mint mondta, a kormány a járványhelyzetre tekintettel döntött arról, hogy a 2016-os bérmegállapodásban rögzített hat százalékos reálbér-emelkedésre vonatkozó feltétel teljesülésétől függetlenül, már július 1-jétől 15,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó. A két százalékpontos mérséklés idén év végéig 160 milliárd forintot hagy a munkáltatóknál.

Nemcsak az adókat, az adó-adminisztrációt is csökkentettük – mondta Tállai András. A beszámolót, és a társasági adóbevallást elég négy hónappal később (szeptember 30-ig) benyújtani, és ha bárkinek fizetési nehézsége adódik a veszélyhelyzet miatt, tizenkét havi részletfizetést vagy hathavi pótlékmentes fizetési halasztást kérhet. Még súlyosabb esetekben akár ötmillió forinttal csökkenthető a fizetendő adó – emlékeztetett. A kormányzati lépések a társadalom és a gazdasági szereplők széles rétegének nyújtanak segítséget a mostani helyzetben – összegezte Tállai András. Az időskorúakat érinti lelkileg és fizikailag legsúlyosabban a járvány, ezért döntött úgy a kormány, hogy a mostani krízishelyzet ellenére visszaállítja a 13. havi nyugdíjat.  Mintegy 60 ezer szülőt érint a kisgyermekes családoknak szóló kedvezmény, amely a veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyet- és gyed-jogosultságokat hosszabbítja meg.

A felsoroltakon kívül a gazdaság újraindításáért számos további intézkedést is hozott a kormány – idézte fel az államtitkár. Így például döntött a bérköltség egy részének átvállalásáról, az egyes helyiségbérleti szerződések felmondási tilalmáról, ezermilliárdos tételben nyílnak meg kamat- és garanciatámogatott hitelek a magyar vállalkozások előtt és százmilliárdos tételben támogat az állam beruházásokat. Még a felsőoktatásban tanulók is számíthatnak pénzügyi segítségre, akár mintegy 75 ezer hallgató élhet a Diákhitel Plusz konstrukcióval – sorolta Tállai András.