A cégérek nem tűntek el, csak átalakultak a kor elvárásainak megfelelően. Ma már többségük jellegtelen, beleolvad a környezetbe. A régi míves darabokból alig tíz darab maradt a városban. Csemegéztünk!
A cégér vagy más néven céhjelvény a középkorban elterjedt reklámeszköz volt.
Üzlet vagy műhely elé jól láthatóan kiakasztott tárgy, vagy jelképes ábrázolás, amely jelezte a kereskedelmi vagy ipari tevékenységet. A cégér szó a német Zeiger (mutató) szóból származik.
A 19. század közepéig a magyarországi városok és mezővárosok utcáinak jellegzetes tartozékai voltak a cégérek. Címerszerű jelképek voltak, azaz
egyszerűen, a mesterségre vagy a szolgáltatásra jellemző
módon jelenítették meg az adott foglalkozást. A lakatost például hatalmas kulcs jelenítette meg, a péket perec, a borbélyt cintányér, a bádogos műhelyét kanna, a kocsmát szőlőfürt.
Végigjártuk a Pécs belvárosát, de nem sok ilyen cégér van a homlokzatokon. A legismertebb pécsi cégért viszont láthatjuk. A Jókai téri elefánt 133 éve hirdet, előbb fűszerboltot, majd az éttermet. A pécsi Elefántos ház elefántja eredetileg – ahogy azt korabeli képeslapokon és fotókon is látni – fekete volt, és az üzlet teljes neve is az volt, hogy
„Fűszerkereskedés a Fekete Elefánthoz”.
Sajnos nem maradt meg a Király utca 9.-ben, a Hamerli vaskereskedés bejárata feletti cégér. A volt üzlet lakatosinast ábrázoló cégére 1945 körül nyomtalanul eltűnt, csak ez a fénykép maradt róla.
Régi míves cégéreket a Király utcában és a Ferencesek utcájában azért még találtunk. Egy részüket továbbra is használják az üzletek saját emblémáival.
Az amerikai hamburgerező igazán menőnek számított 1988-ban, 40 féle burger volt, a fél város a csodájára járt. Néhány év után kinőtte magát, ezért átköltözött a Megyeháza aljába, ahol 1998-ig működött. Tíz év alatt állítólag 10 millió hamburgert adtak el.
A megmaradt régi cégérek magukért beszélnek: