Az ország éléskamrájából, Békésből származik az a kolbász, ami csaknem 10 éve került be a Hungarikumok Gyűjteményébe. Ezt a a védjegyhasználatra való jogosultságot a helyi őstermelők közül elsőként Knyihár Mihály kapta meg. A hentesmester pedig Pécsre is elhozta az egyik legfinomabb hungarikumot: a Knyihár-féle vastagkolbászt.
Pécsett a Széchenyi téren, az I Love Pécs Caféban vásárolható
A Knyihár-féle kolbászt 2012-ben már rangos díjjal tüntették ki. Akkor elnyerte a HÍR- (Hagyományok-Ízek-Régiók) védjegyet. Ezt csak olyan termékek kaphatják meg, amelyek az adott tájegységhez kötődnek és legalább ötvenéves múlttal rendelkeznek.
Bor mellé a Knyihár-féle vastag kolbász
Sokan keverik a gyulai kolbásszal a csabait, pedig jócskán van különbség a fűszerezésben és vastagságban. A gyulai borssal és őrölt köménnyel, míg a csabai darált erős paprikával és egész köménymaggal, valamint hideg füstöléssel készül.
Egyél Pécsett csabait, hogy „átéld a gyerekkorod”!
Érdekesség, hogy Békés vármegyén kívül sem gyulai, sem csabai kolbász nem készíthető, hiszen minden hozzávalónak helyinek kell lennie. Így csak helyben hizlalt sertésből készülhet, a városvédelmi oltalom címkéjét pedig csak akkor kaphatja meg, ha a vágóhíd igazgatója ezt ellenőrzés után odaítéli. Nemrég azonban Pécsre is került ízletes csemegéből!
– Nemegyszer fordul elő, hogy standunkon valaki csak egy kóstolót kér, aztán továbbmegy, de hirtelen megáll, majd visszatér. Mikor megkérdezem tőle, hogy csak nem volt valami gond, azt mondják:
Ezzel a falattal visszajött a gyerekkoruk.
A Knyihár-féle kolbász külföldön is keresett. Elsősorban elszármazott magyarok Lengyelországból, Csehországból, Németországból, Ausztriából vágynak a hazai ízekre. De egyre többen érdeklődnek Budapestről is.
Knyihár Mihállyal készült teljes interjú az Index honlapján jelent meg, itt elérhető!