Címlap Balhé „Kérdezz csak...

„Kérdezz csak, amíg még kérdezhetsz”?

Cikkünk frissítése óta eltelt 4 hét, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

„Kérdezz csak, amíg még kérdezhetsz” – állítólag ezt mondta a KDNP baranyai elnöke a Telex pécsi tudósítójának, a cikk ezzel a címmel is jelent meg. A Pécs Aktuál pénteken megkereste Gűth Ervint, a cikk szerzőjét és Kamarás Pétert, a KDNP pécsi önkormányzati képviselőjét is, hogy megtudjuk: pontosan, mi és hogyan történt. 

 

A csütörtöki pécsi közgyűlés előtt és a szünetben helyi kormánypárti politikusokat kérdezett meg a Telex tudósítója, Güth Ervin, hogy vállalhatónak tartják-e az ellehetetlenítési törvényt. Az újságíró ezután ezt írta: „Kérdezz csak, amíg még kérdezhetsz” – mondta Kamarás Péter, a KDNP Baranya vármegyei elnöke, aki a konkrét kérdés elől kitért. „Csak Pécs, csak pécsi, baranyai KDNP” – mondta, majd visszakérdezett. „Itt, Pécsen nyújtották be ezt a javaslatot? Én teljesen a mai közgyűlésre fókuszálok, nem tudom miről van szó!” Kamarás a civil ügyekkel foglalkozó önkormányzati bizottság elnöke. Kérdésünkre, hogy létezhet-e olyan szint, vagy lépés, amit már vállalhatatlannak tart, csak azt felelte, hogy „nem fogunk a KDNP-ről leválni” és a „nagypolitika az a nagypolitika”.

Bár a Telex cikkében videó nem szerepel a diskurzusról,

Güth Ervin saját blog oldalának Youtube csatornáján már igen. Ott azonban nem ez hangzik el egészen pontosan. Mutatjuk a Kamarással készült beszélgetést:



Itt a felvétel szerint Kamarás nem mondott olyat, hogy „„kérdezz csak, amíg még kérdezhetsz”. Lapunk ezért megkérdezte a tudósítót, hogy pontosan mi történt, kérdéseinkre azonban nem reagált lent olvasható a reakciója.

Kamarás Pétert is megkerestük, őt telefonon értük utol. Cáfolta, hogy ellenséges lett volna Güth Ervinnel, szerinte minden kérdésére válaszolt, de világosan jelezte neki, nagyon siet, mert kezdődik a Közgyűlés.

– A Polgármesteri Hivatal előtt szegezte nekem a mikrofont, és kísért be végig a liftig. Mondtam neki, hogy nagyon sietek, siessünk, gyorsan kérdezzen, mert csúszásban voltam ugyanis.

Én minden kérdésre állok rendelkezésre mindenkinek, ez eddig is így volt, kizártnak tartom, hogy bármi bántót mondtam neki

– mesélte lapunknak Kamarás.

Pénteken este megérkezett a KDNP hivatalos közleménye is az ügyben, ezt lentebb olvashatják.


„Tisztelt sajtómunkatársak, kedves közélet iránt érdeklődő honfitársaink!

Az elmúlt napokban több ellenzéki szereplő és sajtóorgánum is valótlanul állított be egy velem készült beszélgetést. Az erőltetett, erőszakos, provokatív faggatózásra adott békés válaszaimat szándékosan elferdítve, annak teljesen más jelentés tartalmat adva fenyegetésként állították be. Ez a vád nemcsak alaptalan, hanem súlyosan sérti a politikai párbeszéd tisztaságát is.

A valóság ezzel szemben az, hogy a tőlem vett idézetek semleges megjegyzésként hangzottak el, semmiképpen sem fenyegetésként, ahogyan azt az újságíró igyekszik beállítani. A riporter munkáját, annak agresszivitása ellenére is maximálisan igyekeztem segíteni, lehetőséget adva neki arra, hogy minden kérdését feltegye. Mindezt tettem úgy közvetlenül a pécsi közgyűlés kezdete előtt, hogy érthető módon kizárólag a helyi ügyekre koncentráltam és ezt világosan jeleztem is neki többször.

Sajnálatosnak tartom, hogy politikai haszonszerzés érdekében egyesek nemcsak a szavaimat, hanem a jóhiszeműségemet, együttműködési készségemet is figyelmen kívül hagyják. Az ilyen módszerek nem építik, hanem pont rombolják a demokratikus vita kultúráját.

Ezúton is szeretném megerősíteni:
– A KDNP baranyai szervezete elkötelezett a helyi közösségek szolgálata mellett.
– A sajtószabadság alapvető érték, de az objektivitás és tisztesség legalább ennyire fontos.
– A politikai vitákban természetesen legyen helye a kritikának – de ne legyen helye a torzításnak.

Tisztelettel:
Kamarás Péter
elnök
KDNP Baranya vármegyei szervezet
a Népjóléti és Civil Bizottság elnöke – Pécs”


UPDATE: Güth Ervin szerint a közgyűlési teremben szólt oda neki Kamarás Péter

„Az idézet már a közgyűlési teremben hangzott el, ezért nem szerepel a videón. Éppen Cziráki Attilának mutatkoztam be – ismételten – mert nem tudta, hogy kinek adott interjút korábban, pedig előtte is bemutatkoztam. Kamarás Péter ekkor vetette oda megjegyzésként, tegező stílusban ezt a szó szerint idézett mondatot. Nem vagyunk tegező viszonyban, nem úgy, mint például Csizmadia Péterrel.

A képviselő közleményében említett jószándék, a semlegesség nehezen érthető bele,  a — hangsúlyozom — szó szerint idézett és minősítő jelzők nélkül közölt mondatba, miközben éppen egy orosz-típusú törvénnyel próbál a kormányzat szerkesztőségeket, civil szervezeteket ellehetetleníteni.

Ha viccnek szánta, akkor elég ízléstelen vicc egy poltikustól egy újságírónak. Megjegyzem, alig pár perccel korábban még azt állította a képviselő, hogy nem tudja milyen törvényről van szó” – reagált lapunk kérdésére Güth Ervin. (Azért csak most, cikkünk megjelenése után, mert levelünk spam-be került, és nem vette észre eddig – közölte. – a szerk.)

(Borítóképünk forrása: Güth Ervin videója)