Már az egerági bekötőúton is parkoltak a szilveszteri hangulatra vágyók szombat délután. Annyian érkeztek a szilveszter előtti tűzijáték bemutatóra, hogy még a forgalmat is irányítani kellett. Az egy órás show alatt nemcsak tucatnyi tűzijátékot lőttek fel, hanem azok árát és helyes használatát is elmondták.
December 28-tól már vásárolható a szilveszteri tűzijáték
Fontos megkülönböztetni a szilveszteri (3. pirotechnikai osztály) és az egész évben felhasználható (2. pirotechnikai osztály) tűzijátékokat. A szilveszteri tűzijátékokat, ami 3-as osztályú – december 28-tól lehet megvásárolni és 31-én este 6 órától másnap reggel 6 óráiig lehet felhasználni.
Mindkét tűzijétéknál fontos:
a távolság betartása és a helyes indítás
– ez a két szabály, amit a legtöbben nem szoktak betartani a szilveszteri tűzijátékok alkalmazása során. A pirotechnikus hangsúlyozta: minden terméken ott a leírás, amit figyelmesen el kell olvasni, hogy megelőzzük a személyi- és tárgyi sérüléseket, de akik Egerágra járnak vásárolni, már gyakorlott használók – tette hozzá Erdősi Éva.
A legtöbben a rakétákat indítják helytelenül, amit nem földbe szúrva, hanem palackba téve kell fellőni – figyelmeztetett a szakember.Hogyha ezt mégis beleszúrják a földbe, akkor nagyon alacsonyan bont a rakéta. De ugyanilyen fontos a távolság betartása is – mondta a pirotechnikus – sok esetben 10 métert is javasolnak. Az indítás helye lehet kert vagy közterület, de semmiképp ne legyen társasházak ablaka, erkélye.
– Sokan nem olvassák el az útmutatót, azért is mondjuk és tartjuk a bemutatót. A biztonsági távolság az első, ha rá van írva egy termékre, hogy 10 méteres távolság, akkor az nem azért van ráírva, nem azért van, mert valaki kitalálta és nem tudja miről beszél, hanem azért van, mert 10 méteren belül olyan sérülést és károkat okozhat, ami pénzben és egészségben is jelentős lehet – mondta Erdősi Éva.
A katasztrófavédelem külön felhívja a figyelmet arra, hogy
– csak az erre kijelölt legális árusítóhelyeken, jellemzően plázák, nagyobb üzletek parkolóiban felállított konténerekben érdemes vásárolni, hiszen ezeket a helyeket a hatóságok ellenőrzik, illetve szakképzett árusoktól lehet tűzvédelmi szempontból is megfelelő tűzijátékokat kapni.
– az elhasznált tűzijátékoknak a még forró maradványait ne dobjuk rögtön a kukába, mert gyakran emiatt gyulladnak meg kukák, a kukák mellett álló kocsik, azokhoz közeli épületek.
– Szilveszterkor ne feledkezzünk meg a háziállatainkról sem. Ne kössük meg a kutyákat, helyette engedjük be őket, kapcsoljuk be nekik a tévét, vagy a rádiót, hogy kevésbé hallják a durrogást és nyugtassuk őket az este folyamán.
– A rakétákat ne indítsuk fák, vezetékek alól, vagy közvetlenül épületek mellől.
– A megvásárolt tűzijátékot ne hagyjuk a kocsiban!
– Otthon ne tegyük a fűtés és a tűzhely közelébe, mert a melegtől idő előtt elindulhatnak. Olyan helyre zárjuk el ezeket, ahol nem éri sugárzó hő, napfény, pára, víz és a gyermekek, háziállatok sem férhetnek hozzá.