Magyarország az orosz–magyar gázszállítási szerződésben szereplő mennyiség emeléséről is tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök Moszkvában. Vlagyimir Putyin orosz elnök Orbán Viktort fogadva kijelentette, biztonságot, hosszú távú stabilitást nyújt Magyarországnak a 2036-ig szóló orosz–magyar gázszállítási szerződés. Azt is fontosnak nevezte, hogy Magyarország jóval olcsóbban vásárolja a gázt, mint a világpiaci ár. Orbán Viktor szintén nagyon fontosnak nevezte a megállapodást, és jelezte, hogy szeretne az abban szereplő mennyiség mértékének megemeléséről is tárgyalni – írja az MTI.
Ukrajnával kapcsolatban Orbán Viktor a látogatását békemissziónak is nevezte, és jelezte: „Az Európai Unió részéről készen állunk egy észszerű megállapodásra, az EU egyetlen vezetője sem akar háborút.” A nehéz idők ellenére a tavalyi volt a legsikeresebb év a kétoldalú együttműködésben – tette hozzá Orbán Viktor, és a két nagy kihívás éppen a koronavírus-járvány és az energiaellátás volt.
Vlagyimir Putyin emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi biztonság tekintetében Moszkva elküldte javaslatait a NATO-nak és az Egyesült Államoknak is. A közelgő magyarországi választás kapcsán a felek egyetértettek abban, hogy azt követően is még sokáig szeretnének együttműködni.
„Szeretnék nyerni, jó reményeim vannak arra, hogy hosszú évekig működhetünk együtt” – jelentette ki Orbán Viktor.
Vlagyimir Putyin hangoztatta, hogy
a kétoldalú külkereskedelmi áruforgalom a tavalyi első 11 hónapban 30 százalékkal nőtt. Az atomenergetika mellett a gépipar területén is fontos projektek zajlanak a két ország között.
Magyar gáz Ukrajnának
Először a történelemben indult a mai napon fizikai értelemben gázszállítás Magyarországról Ukrajnának – jelentette be ünnepélyesen Szerhij Makohon, az ukrán HTSZ gázszállító rendszer igazgatója – írja az Index.
Magyarország lett a második garantált beszerzési útvonal Szlovákia után, ami földgázzal tudja ellátni Ukrajnát, ha Oroszország elzárná a gázcsapot a Kijevvel való nézeteltérései miatt. Ez pedig az ukrán határ menti feszültségek fényében könnyen megeshet.
MINDAZONÁLTAL HA UKRAJNA VÁSÁROL GÁZT, AMELY MAGYARORSZÁGON KERESZTÜL ÉRKEZIK, BUDAPEST TRANZITDÍJJAL TÖMHETI A ZSEBÉT.
Hogyan működik a tranzitdíj?
A gázszállítás bonyolítója lényegében kapacitást köt le azon a csővezetéken, amelyen az energiahordozó érkezik, ennek mértéke pedig annak függvényében változik, mekkora mennyiséget vásároltak. Leegyszerűsítve: Magyarország megvásárol x mennyiségű földgázt a Gazpromtól, az orosz állami cég pedig onnantól kezdve mindent intéz, az ő felelőssége eljuttatni a terméket a vásárlóhoz. A Gazprom fizeti ki a vezetékkapacitás-díjat, más nevén a tranzitdíjat, Magyarországnak pedig nincs más dolga, mint a határon átvenni az energiahordozót.
(via MTI / Index)