Valószínűleg köpni-nyelni nem tudnánk, ha egyszer csak eltűnne a spórolt pénzünk a bankszámlánkról. Az utóbbi hónapokban nagyon sokan szembesültek ilyen kellemetlenséggel, köztük több pécsi is: a Pécs Aktuálnak egy nő mesélte el, ahogy egy használt cikk internetes eladása több mint másfél millió forintjába „került”.
Egyszerű netes adás-vételnek indult az egész. A pécsi hölgy (aki nem járult hozzá neve megjelentetéséhez) az egyik közkedvelt, apróhirdetésekkel foglalkozó oldalon meghirdetett egy terméket, amire rövid időn belül jelentkezett is egy érdeklődő. És ekkor olyan kálvária kezdődött, amit senkinek sem kívánunk.
Az adathalász gyakorlatilag az e-mailben küldött vírusnak köszönhetően mindenhez hozzáfért, így átutaltatott magának 1,6 millió forintot. El tudjuk képzelni, milyen érzés lehetett, amikor jött az üzenet a telefonra erről a pénzmozgásról.
Természetesen, amint tehette, személyesen a banknál is jelezte a történteket. Feltette az ilyenkor óhatatlanul megfogalmazódó kérdéseket: hogy fordulhat elő, hogy a kezdeményezése, hozzájárulása nélkül bárki utalást indíthat a netbankján keresztül; ha látják, hogy a megszokott összegeknél jóval nagyobb pénz indítására készül valaki, miért nem jelzi ezt a bank?! Mindhiába. Bár a fiókban nyugtatgatták, harminc napon belül jött az első elutasítás: ő hibázott, hiszen az adatait lopták el, azokkal éltek vissza, ami nem a pénzintézet hibája, így a bank nem is fizeti vissza a pénzét.
Amint fentebb is jeleztük, nem egyedi esetről van szó, úgyhogy aki netes adás-vételt akar lebonyolítani, nagyon figyeljen oda, mert könnyen átverhetik. Sajnos úgy tűnik, a bankok hiába fejlesztenek folyamatosan, az adathalász csalók egy lépéssel mindig előttük járnak.