Sok helyen ismét átálltak a digitális oktatásra és az egyetemek is online tartják meg óráikat. Azok számára, akik a távoktatásban vesznek részt ingyen kapják az internetet és az iskolai dolgozókat is tesztelni fogják koronavírusra - hangzott el a közszolgálati televízió hétfő reggeli műsorában.
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke elmondta, hogy egyetértenek a tanárok a kormány szigorításaival, viszont további intézkedéseket szeretnének, hogy bevezessenek.
” Az eljárásrend, amit augusztus végén megkaptunk, majd a lázméréssel kapcsolatos intézkedések és a mostani szigorítások között voltak olyanok, amik teljesen egyértelmű helyzeteket teremtettek. Viszont voltak olyan döntések is, amik további pontosítást igényelnel. Ezek mellett pedig vannak olyan kéréseink is, amikor még biztonságosabbá teszi a diákok és pedagógusok helyzetét”
-mondta el Horváth Péter.
Első sörben az idős, krónikus beteg és utazó tanárok kéne tesztelni
A veszélyeztetett kollégák mellett azokat az utazó tanárokat is teszteltetni szeretnék a pedagógusok, akik egy héten több – akár öt iskolában is megfordulnak.
Mellettük a gyógypedagógusokat is kiemelte Horváth Péter. Olyan diákokkal és gyerekekkel foglalkoznak ezek a tanárok, akiknek komolyabb fizikai betegségeik is lehetnek – tette hozzá Horváth Péter.
„Nem lenne szerencsés, ha átadódna a vírus egyik helyről a másikra”
Legyen szó óvodai vagy középiskolai pedagógusról mindenkit tesztelni kell és ezalól az oktatási intézményekben dolgozó többi alkalmazottat sem lehet figyelmen kívül hagyni. Ők is ugyanúgy rengeteget érintkeznek a gyerekekkel. Dadusokról és a konyhai kisegítőkről sem szabad megfeledkezni – tett hozzá a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke.
100%-os táppénz járjon!
Régóta kérték a pedagógusok, hogy azok a tanárok, akik szakszolgálatban, munkájuk során betegednek meg a koronavírus által, azok 100%-os táppénzt igényelhessenek, míg otthon lábadoznak. Úgy tűnik, hogy a kormány eleget fog tenni ennek a kérésüknek, már csak a pontos eljárásrendre várnak a tanárok.
Pedagógiai asszisztensek kiválthatnák veszélyeztetett kollégákat
Az utazó pedagógusok magas kockázatot jelentenek az oktatában, nehezebb és körülményesebb számukra betartani az óvintézkedéseket. Horváth Péter elmondta, hogy ezeknek a pedagógusoknak – beleértve az idős és veszélyeztetett tanároknak otthonról kellene dolgozniuk (ezt egyébként hétfőn engedélyezték is – a szerk.). Őket pedig a pedagógiai asszisztensek helyettesítenék, azaz vigyáznának a gyerekekre.
Folyamatosan egyeztetnek a felek
Horváth Péter elmondta, hogy kapcsolatban vannak az államtitkársággal és szinte folyamatosan egyeztetnek, ahogy halad a járvány. Mivel a járványügyi helyzet napról-napra változik, így az oktatásnak is igazodnia kell ehhez. Tapasztalataik és javaslataik alapján hatékonyan az államtitkársággal való közösmunka. Mindezek mellett az ötletelés sem áll le és folyamatosan figyelik a külföldi oktatás helyzetét és megoldásaikat – derült ki az M1 Híradásából.