A járvány jelenlegi fázisáról, potenciálisan hatékony gyógyszerek teszteléséről, a kutatások előrehaladásáról beszélt és a leggyakrabban ismételt kérdésekre válaszolt Prof. Dr. Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai kutatócsoport, valamint a Koronavírus Kutató Akciócsoport vezetője.
Jakab Ferenc vasárnap délutáni videoüzenetében elmondta, egyelőre nem tudni, hogy mikor jutunk el a csoportos megbetegedések stádiumából, a tömeges megbetegedés stádiumába. Mint mondja, azt látják, hogy a számok nem növekednek olyan intenzíven, ami köszönhető egyrészt a megtett intézkedéseknek, és a lakosság fegyelmezettségének. A járvány lecsengésével kapcsolatban megjegyezte, hogy ez a kérdés olyan soktényezős, hogy még becslésekbe sem szeretnének bocsátkozni a kutatók.
A vakcinával kapcsolatban beavatott, hogy jelenleg számos hatóanyagot és gyógyszert tesztelnek szerte a világon, pontosabban jelenleg azokat a gyógyszereket próbálják ki a vírussal szemben, melyek már eleve engedélyezett szerek.
– Van néhány ígéretes szer a világon, melyek hatékonyak lehetnek, ám egyik sem igazolt hatékonyságú vakcina a koronavírussal szemben. Ilyen a köztudatban leginkább bent levő hidroxi-klorokin, de ígéretes szer a favipiravir is. Mi magunk is végzünk hatóanyag-teszteket a kutatócsoportban, de ezek újonnan szintetizált vegyületek – teszi hozzá a professzor.
Leszögezte, hogy az újrafertőződés esélye nagyon kicsi. Elmondta, hogy a pillanatnyi szakirodalom szerint 1-3 éves immunitást élvez az, aki már megbetegedett koronavírussal. Kiemelte: a vírus genetikai állománya nem változik olyan rohamosan, mint ahogy azt sok más vírusnál tapasztalni, ebből következően, ha nem is ad egy életen át tartó védettséget, rövid távon biztosan védettek leszünk a fertőződés után.
A tünetmentesség kérdésére úgy reagált Jakab Ferenc, hogy még a kigyógyult emberek is fertőzhetnek pár napig, akár egy hétig is.
A nyájimmunitás módszere kivitelezhetetlen szerinte, hiszen olyan mértékű az egészségügyi ellátórendszer leterheltsége, mely minden országot megvisel.
– A személyes szakmai véleményem az, hogy olyan mérvű ez a fertőződés már a világban, hogy kis esély van arra, ha el is tűnik, megjelenése ne váljon ciklikussá – teszi hozzá. Mindenkit arra kérek, – folytatja – hogy legyen türelmes! Maradjanak otthon, ezzel minimalizáljuk a többi emberrel való kontaktust. Ez egy nehéz időszak, de ez az egyetlen megoldás – hangsúlyozza.